Az életünk egy jelentős részét ezen töltjük… Nagyon nem mindegy, milyen matracon alszunk!
Alapvető mindenki számára, az alváshoz elengedhetetlen kellék, maga az ágy. Sokszor kényelmetlen lehet abból a szempontból, hogy nem megfelelő a fekvőfelülete, több helyen fájhatnak az ízületek, a gerincünk, ilyenkor a nap folyamán kihatnak a hangulatunkra, az állapotunkra is. Viszont ahhoz, hogy kényelmes és pihentető alvásban részesüljünk, fontos a megfelelő matrac vagy fedőmatrac kiválasztása.
Milyen méretet válasszunk?
Első körben, a méretét és a típusát érdemes megnézni, hiszen pontosan kell igazodnia a fekvőfelület méretéhez. A méreténél fontos a magassága is, ezzel párhuzamosan tükrözi a tartósságukat is. A matracok közötti általános magasság, amely már a szakértők szerint is elfogadható a 14-18cm-es vastagság. Fontos tudni, hogy ha a matracot olyan ágyhoz választjuk, ami egyszerű ágybordával rendelkezik vagy teli lapra szeretnénk tenni, akkor ez az érték (14-18cm) a minimum érték lesz. Tehát ahhoz, hogy egy matrac megfelelő komfortot és alátámasztást tudjon nyújtani, ahhoz bizony igen fontos a bizonyos vastagság melyet meghatároz, hogy mekkora súlynak kell eloszlania rajta.
A fedőmatrac célja, hogy rossz matracválasztás esetén javítson a helyzeten. De ha vendégmatracként szeretnénk, akkor is nagyon jó megoldás, hiszen nem túl drága, és sokkal kényelmesebb, mint például a kanapé vagy a felfújható vendégágy, vagy az összecsukható rugós megoldás. A fedőmatrac, nem helyettesítheti a rendes matracot, csupán csak alkalmi megoldást nyújt.
Milyen legyen az anyaga?
Típusukat tekintve sokfélék lehetnek, melyből most két fontos alapanyagot megemlítenék. Lehetnek poliuterán habból, azaz hideghabból, amely nem a legújabb habanyag technológia viszont még is sokkal többet tudhat, mint a legtöbb alapanyagból készült. A jó hideghabból készült matrac kényelmes, sokáig bírja és jól szellőzik, így tökéletes az egészséges és pihentető alváshoz. A memória habról azt kell tudni, hogy hőmérséklet érzékeny anyag. Ami abban nyilvánul meg, hogy minél alacsonyabb a hőmérséklet, annál jobban ellenál a változásnak, míg magasabb hőmérsékleten hajlamosabb a rugalmasságra. Ebből következik, hogy jótékony tulajdonságokkal rendelkezik.
Ez azt jelenti, hogy csökkentett nyomás nehezedik a testre és a gerincre. Klinikailag bizonyított tény, hogy a memória hab matracon többet pihenünk, kevesebb idő alatt, mint a hagyományos rugós és habmatracokon. Allergiások részére a memória-habmatrac hasznos lehet, mert hipoallergén az alapanyaga. Az ilyen jellegű termékek használói számára jelentős előnyökkel bír, például, akiknek vérkeringése nem kielégítő vagy ízületi bántalmakban esetleg csontritkulásban szenvednek. Természetesen, ezeket más anyagokkal kombinálva is lehet kapni, ilyen pl. a külön álló rugós, rugós hálóval, latex-szel. Van közöttük olyan, amelyik levehetős huzattal rendelkezik, így könnyedén tisztítható.
Matrac allergiásoknak
Főbb jellemzői, mint már az előbbiekben is említettem, hogy lehet hipoallergén, amely az allergiás tünetekkel küzdők számára ideális, ortopédiai, megfordítható például, ha téli nyári oldallal rendelkezik, illetve, ha fennáll a lehetősége ennek, mely függ a töltőanyagtól, hiszen legalább évente egyszer javasolt ezt megtenni, de megtehetjük akár 3-4 havonta is. Továbbá, a szellőzés és a penészedés megelőzése érdekében is nagyszerű megoldás. De lehet még antibakteriális (főleg a poratkák ellen jó), szellőző rendszerrel rendelkező, aloe vera réteggel ellátott, mely elősegíti a pihentető alvást, ezüstion szálat tartalmazó, ami megakadályozza a kellemetlen szagok kialakulását, levendulával ellátott, ennek szintén szerepe van az atkák, gombák és mikroorganizmusok ellen és még összecsukható is.
Kemény vagy lágyabb?
A keménységi szintjük különböző. Érdemes ilyenkor, ha van rá lehetőség kipróbálni, bár ez se minden esetben eléggé meggyőző, hiszen alvás közben mutatja meg igazán, hogy mennyire kényelmesen tudunk aludni rajta. Az extra szilárd és kemény matracokat nem igazán ajánlják, bár van, akinek pont ez a jó, mégis rossz a gerincnek és az egészségnek is. Nem követi a test formáját, így nem oszlik el a súly, és a reggeli kelés bizony fájdalmas is lehet. Könnyebben elnyomódnak alvás közben a bizonyos testrészek, így éjjel akár többször is felkelhetünk azért, hogy testhelyzetet váltsunk. Természetesen ezt befolyásolja a súly is, hiszen másképpen érzi pl. egy 50kg testsúlyú, mint egy 120kg-os ember. Ezt megint mindenkinek szíve joga eldönteni mennyire jó.
A nagyon lágy és puha matracok sem túl előnyösek, itt megint csak azt tudom mondani, hogy súly és alvási szokásoktól függ. És vannak a félkemény matracok, amiket leginkább a normál testalkatúaknak szoktak javasolni. Tehát mindent összevetve, mikor ezeket a szempontokat nézzük, mindig az alvási szokásaink és testsúlyúnk határozza meg azt, hogy melyik a legmegfelelőbb ezek közül a lehetőségek közül.