A közeledő tavasz könnyen csábít arra, hogy felfrissítsük a kertünket néhány új növénnyel. A lelkesedés közben azonban van néhány dolog, amire érdemes odafigyelni, ha nem szeretnénk utólag csalódni a választásunkban.
Erős forma
Nevezhetjük felépítésnek is, a lényeg, hogy az egészséges növény formája erős és dús. Ez azt jelenti, hogy nem lehet véletlenszerű hézag a lombkoronában, ahogy az aszimmetrikus alakot is szerencsésebb elkerülni. Az ideális fatörzsekben nincs elágazás a lombokig, a cserjék és a bokrok ágai pedig sűrűn és tömören helyezkednek el, nem keresztezik egymást.
Egészséges levelek
Ellenőrizzük, hogy a levelek véletlenül sem estek rovarok, férgek, gombák vagy a szél áldozatául. Formájuk és színük egységes, fajtájának megfelelő. A katicabogár, a zöldfátyolka és néhány hernyó azonban még jót is tehet a növénynek, nem jelent problémát, ha potyautasként hazavisszük őket a kertbe.
Egységben az erő
Nagyon fontos a hasonlóság, ha ugyanabból a növényfajtából többet is szeretnék ültetni a kertünkbe. Akár egy kisebb sétányt képzeltünk el egyenes fasorral, akár egy szabadabb, rácsos szerkezetet, azon múlik az esztétikus végeredmény, hogy egységesen nőnek-e a fák, és persze a megfelelő ültetésen. Ugyanez áll a bokrokra is, ha egy látványos sövényen gondolkodunk.
Különleges alak
Egy-két növény esetében nyugodtan választhatunk olyan példányt, ami szoborszerű felépítésével kitűnik a tömegből. Például egy szabálytalan lombkoronájú japán juhar, esetleg egy kissé hajlott törzsű pálmafa biztosan magára vonja a tekintetet, és kiváló fókuszpontja lehet a kerti látképnek.