A közelgő tavaszi nagytakarítás alkalmával így talán az eddiginél is többen döntenek majd úgy, hogy a természet ébredésével egy időben a zöldebb, fenntarthatóbb utat választják az otthonukban is.
Az IKEA kutatásából kiderült, hogy a közép-európai régióban a magyarokat foglalkoztatja leginkább a fenntarthatóság kérdése. Az alábbi tippekkel minden konyha energiatakarékos oázissá válhat.
1. Legyen kiskertünk a konyhában!
A tavasz közeledtével biztosan egyre többen vágynak a szabadba, legyen szó kirándulásról, piknikről vagy egy egyszerű sétáról a parkban. Az IKEA-val már az első tavaszi napsugarak érkezése előtt a konyhába költözhet a természet, ugyanis a SATSUMAS növényállványok, amellett, hogy ízléses díszei az otthonunknak, akár a saját termesztésű zöldségeinknek és fűszereinknek is helyt adhatnak. Így a kertészkedés örömét is átélhetjük, és pénzt is spórolhatunk, hiszen nem kell sorban állnunk a boltban például paradicsomért.
2. Főzzünk tudatosan!
Főzés közben számtalan eszköz segíthet minket az energiatakarékosságban és a spórolásban. A legtöbb háztartásban van vízforraló – de vajon hányan használják arra, hogy tészta- vagy rizsfőzéshez ebben melegítsék meg a vizet? Sokkal kevesebb idő és energia vész kárba, ha a főzőlap helyett ezt használjuk. És ha már a főzőlapokról esik szó: minden konyhába remek választás az indukciós főzőlap, ami nemcsak, hogy 60 százalékkal gyorsabb, mint például az üvegkerámia változat, de közel feleannyi energiát is használ.
3. Gondolkozzunk előre!
Ha egyszerre nagyobb mennyiségű ételt készítünk el, mint amennyire épp szükségünk van, rengeteg időt és energiát spórolhatunk meg. Nincs más dolgunk, mint lefagyasztani az elkészült finomságokat. A megfelelő tárolók gondoskodnak arról, hogy a fagyasztott ételek az elfogyasztáskor is frissek hassanak.
4. Hasznosítsuk újra!
A zöldségek és gyümölcsök mosásához vagy a tojásfőzéshez használt víz nem feltétlenül szennyvíz. Bár fogyasztásra már nem feltétlenül ajánljuk, a kertet meglocsolhatjuk vele. A tojás héjából kifőtt anyagok kifejezetten jót tesznek a növényeknek.
5. Élj környezettudatosan mindennap!
Az IKEA weboldalán egy kalkulátort is találunk, ami segíthet háztartásunk működésének feltérképezésében. Emellett megismerhetjük azokat a módszereket és termékeket is, amelyekkel hatékonyan csökkenthetjük az otthonunk ökológiai lábnyomát.