Amikor egy régi épület funkcióját veszti, sokszor az új szerep megtalálása a kulcs a fennmaradásához. Így történt ez az Almalomb esetében is.
Hosszúhetény festői fekvésű sváb település a Mecsek lábánál, és bár távol esik a főutaktól, Pécs közelsége és a természeti környezet miatt kedvelik a turisták. A falut átszelő patakra egykor tíznél is több vízimalmot építettek. Ezek akkor álltak le, amikor a hatvanas években elterelték a vizet. Az egyik malom generációk óta Ásványi Rita családjának tulajdonában van. Ő maga sok szép nyarat töltött itt gyerekkorában. Ide álmodták meg az Almalomb nevű helyet.
Jelenleg nem Magyarországon élünk, de a férjemmel együtt úgy éreztük, meg kell mentenünk a műemlék épületet – meséli Rita, aki kivásárolta örököstársait, majd belevágott a felújításba. Így született meg az Almalomb kulináris kitérő és találkozóhely.
Álomból Almalomb
– Olyan új funkciót kerestünk, ami lehetővé tette, hogy megnyissuk a házat a nagyközönség előtt, emellett persze fontos szempont volt, hogy a vállalkozás fenntartsa önmagát – magyarázza a tulajdonos. – Végül étterem és rendezvényhelyszín kialakítása mellett döntöttünk. Az Almalomb hangulatos találkozó- és pihenőhely, ahol a látogatók kiszakadhatnak a hétköznapokból. Kiállításokat, koncerteket is rendezünk, és minden a hely szellemét tükrözi: számunkra egyaránt fontos a hagyományok tisztelete és a folyamatos megújulás. Már az építkezésnél is ez volt a vezérfonal.
Komoly kihívás egy műemléki védelem alatt álló épület felújítása. Egyrészt igazodni kell a szigorú előírásokhoz, másrészt jóval magasabbak a költségek. A tulajdonos viszont mindennek a jó oldalát hangsúlyozza.
Előnyt láttam a műemlék státuszban, hiszen így nagyobb az épület eszmei és építészeti értéke, még egyedibb, különlegesebb a hely – mondja Rita.
Újat a régiből
Tudták, hogy mindenekelőtt találniuk kell egy hozzáértő építészt, aki tiszteletben tartja a régit, ugyanakkor képes megálmodni az újat, és akivel együtt dolgozhatnak. A választásuk a pécsi Ybl-díjas Pelényi Margitra esett. A munkálatok első fázisában a malom mellett két gazdasági épület, egy istálló és egy régi füstölő újult meg és kapott más funkciót. A terveket Pelényi Margit készítette, de a szakember a kivitelezés során szintén aktív szerepet vállalt. Az étteremnek helyet adó malomépületben egy kis malommúzeumot is berendeztek, így tisztelegve az elődök előtt. A másik két épületből alakították ki a részben nyitott rendezvényhelyszínt.
A régi házaknál nem lehet teljesen végleges kiviteli tervet készíteni, hiszen a felújítás tele van váratlan eseményekkel. Az állandóan változó helyzet folyamatos művezetési beavatkozást igényel.
– Mindent aprólékosan megbeszéltünk, az építészeti elemektől kezdve a bútorokon át a kiegészítőkig, sőt ma is Pelényi Margithoz fordulunk, ha valamilyen változtatásra van szükség – magyarázza Rita. – Sokat köszönhetünk Csaplár Juditnak is, aki irányító partnerként szintén kezdettől fogva részt vett a munkában.
Hamar rájöttek, hogy a vállalkozás akkor működhet hatékonyan, ha szálláslehetőséget biztosít az idelátogatóknak, ezért megvették az utca szemközti oldalán álló hosszú sváb parasztházat. A hosszanti alaprajzot persze megváltoztatták, hogy a szobák ne egymásból nyíljanak, a hagyományos módon. Most a tornácról lehet megközelíteni az apartmanokat, egyes helyiségek galériát kaptak, a régi borospince helyén pedig fürdőszobát rendeztek be. A felújítást ugyanazok a kivitelezők végezték, akik a malom rekonstrukcióján dolgoztak, és már bizonyították, hogy egy százéves ajtót is gond nélkül újjávarázsolnak. Most nyílt meg a hat apartmanos vendégház, ám a történetnek ezzel nincs vége, hiszen a régi pajta hamarosan rendezvénytérré alakul – de Rita fiókjában további tervek is lapulnak.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!