Elegáns, de otthonos tereket álmodott meg Ferenczy Petra lakberendező ebbe az újlipótvárosi polgári lakásba. A szállodai szobák kényelme és eleganciája mellett megtalálták a helyet a családi emlékeknek is.
Bár Petra mindig is imádta saját és az ismerősei otthonait alakítgatni, az hogy lakberendező legyen, nem tudatos döntés volt. Pár éve elhatározták a férjével, hogy építkezni kezdenek, ekkor még csak a leendő házuk miatt gondolta úgy: érdemes lenne megtanulnia, miként lehet a lehető legszuperebb az otthona. Lakberendező iskolába és workshopokra járt, és kiolvasta az internetet e témában. Aztán egy véletlennek köszönhetően vágott bele abba, hogy mások otthonát is felújítsa: segített berendezi egy barátnője lakását, amely megtetszett a barátnő ismerősének is, és végül ő is felkérte Petrát a saját otthona felújítására…
Klasszikus tágas terek
„Az hamar kiderült, hogy szuper adottságai vannak a lakásnak, mert nagyon világos, ami óriási előny. Amibe rögtön beleszerettem, az a nappali és a hálószoba közötti kétszárnyú ajtó. Elképzeltem, milyen jó érzés lesz a nappaliból az átalakított hálószobát látni. Kedvenc fotóim is ezek lettek az elkészült lakásról” – meséli Petra. A lakás tulajdonosa alapvetően a hálószoba miatt kereste fel őt, elsőként ezt szerették volna otthonosabbá tenni. ”Amikor találkoztunk a lakásban, hosszan beszélgettünk a szokásairól, így derült ki, hogy a nappali és a hálószoba közötti gyönyörű ajtó szinte mindig nyitva van, így hiába újítjuk meg a hálószobát, ha a nappali ugyanolyan marad, nem érünk célt.” – mondja a dot. interior tervezője. Így arra jutottak, hogy a nagyobb felújítási munkákat, mint például a villanyszerelés, festés, elvégzik a nappaliban és a hálóban is. Míg a hálószobában több bútort is lecseréltek, a nappalit költséghatékonyan próbálták megújítani.
Funkciók mentén
Négy funkciónak kellett ideális helyet találniuk a két helyiségben. A hálószoba, a dolgozó sarok és egy vendégfogadásra alkalmas tér kialakítása mellett a zongora elhelyezése is kulcskérdés volt. A dolgozó sarok eredetileg a hálószobában kapott helyet, ezt Petráék átették a nappaliba, ettől a háló intimebb hangulatot kapott.
„Az egyik legkedvesebb visszajelzésem a tulajdonostól az volt, amikor azzal hívott fel, hogy az eddig szinte sosem használt nappaliban a felújítás óta nagyon sok időt tölt.”
A lakás tulajdonosa kimondottan szereti a színeket – sok színes ruhát hord, és nagy kedvence a kék, – ugyanakkor az inspirációs képeken, amiket gyűjtött csupa szuper elegáns, pasztell szoba szerepelt. Ezért közösen arra jutottak, hogy egy merész tapétát választanak, ami megadja a lakás alaphangulatát, de mellé már csak semlegesebb színeket használnak. „Ilyenkor ügyelni kell arra, hogy ne legyen minden csak szürke vagy csak bézs, mert akkor nagyon egysíkú lesz egy tér, jobb, ha ezeket az arányokra ügyelve egymással kombináljuk” – magyarázza Petra. Az erőteljesebb színeket, mint itt például a kék, érdemes ellensúlyozni komplementer árnyalatokkal, ezért is kerestek pár rozsdaszínű kiegészítőt a lakásba, valamint minden helyiségben helyet kapott a fekete szín is.
Stílus környezetre szabva
Petra úgy tartja, fontos, hogy a lakás illeszkedjen a környezetéhez, a tervezés során ezt is szem előtt tartotta. Ez egy újlipótvárosi nagypolgári lakás, 3,5 méteres belmagassággal, ezért itt idegenül hatott volna, ha például japán stílust választanak, amire az alacsony bútorok a jellemzők.
„Hiszek abban, hogy az ergonómia és bizonyos stílussal kapcsolatos alapszabályok figyelembevételével mindenki a saját ízlésére és egyéniségére formálhatja az otthonát.”
Ez a lakás így lett klasszikus és kortárs egyben. A klasszikus irány egyértelműen következett a lakás adottságaiból, a tulajdonos ízléséből illetve meghatározta egy karakteres bútordarab is: a nappaliban található komód. Abban egyetértettek, hogy ennek megtalálják a méltó helyet. Ugyanakkor a lakás funkciójában modern, hiszen így szolgálja legjobban lakója kényelmét.
Tippek a lakberendezőtől
Petra azt javasolja, egy felújítást mindig az alapoknál kezdjünk el. Azokra a dolgokra költsünk először, amik nagyobb munkálatokkal járnak. Egy klasszikus fotelt vagy kanapét könnyebb kicserélni, mint a villanyvezetékeket vagy a burkolatokat. Esztétikai szempontból úgy véli, mindig hasznos, ha készítünk egy hangulati lapot vagy másnéven moodboardot, amelyen összegyűjtjük, milyen színeket, anyagokat szeretnénk használni. A módszer abban segít, hogy egymás mellett lássuk a kiszemelt dolgokat, és ellenőrizhessük, megfelelő-e az összhatás.
„Fontos, hogy az egész lakást érintően gondolkozzunk koncepcióban, a kiválasztott anyagok és színek a lakásban mindenhol jelenjenek meg, ne legyen minden helyiség más, így lehet harmonikus.” – mondja a dot. interior tervezője.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!