A víz nélkülözhetetlen az élethez, íme, a legkedveltebb kültéri vizes megoldások! Górcső alatt a kerti csapoktól az úszómedencékig minden kültéri lehetőség!
Kedvelt megoldások
Ma már Magyarországon is gazdag a nemzetközi trendekhez igazodó kínálat, így leginkább a tulajdonos anyagi lehetőségeitől függ, hogy mi kerül egy magánkertbe. A kis költségű vizes elemek, kerti csapok, madáritatók, csobogók szinte minden kertben elhelyezhetők. Igényes, változatos hazai termékpalettából válogathatunk. Látványosak és egyre népszerűbbek az előregyártott kis tavak, lágy vagy merev falú, kör alakú kiemelt medencék. Ezek is könnyen beszerezhetők, felállításuk sem igényel különösebb szakértelmet. Nem csoda, hogy újabban rengeteg kis és közepes méretű kertben felbukkannak. Sajnos gyakran nem ügyelnek az elhelyezésére, illetve hogy megfelelően beillesszék a környezetbe.
Vizes elemek a nagyobb kertek díszei
Épített tóval, szökőkúttal, patakkal és úszómedencével jellemzően a nagyobb kertekben találkozhatunk. Miután létesítésük nem olcsó mulatság, sok szakember együttes munkája szükséges. A szép és harmonikus végeredményhez, a megrendelők ez esetben inkább több pénzt áldoznak a beruházásra, és komplett kerttervet készíttetnek. A legújabb trend a vegyszermentes úszótó és biotó, ahol nincs vízforgatás, költséges vízszűrő, vegyszeres víztisztítás. Itt a sekély részbe kiültetett vízinövények funkcionálnak biofilterként. A tó természetes öntisztuló képességét a benne lévő mikroorganizmusok biztosítják. Létesítése komoly szakértelmet igényel, és építési költsége fajlagosan nagyobb, mint a hagyományos úszómedencéé vagy kerti tóé. Ellenben hosszú távon olcsóbb és egészségesebb megoldást jelentenek, mint a vegyszerekkel és szűrőkkel tisztán tartott vizes élőhelyek, medencék.
Az elhelyezés szempontjai
Az esztétikus, hosszú távon olcsón fenntartható vizes elemek kialakításához szakértelem szükséges. Már a jó döntéshez is ismerni kell a lehetőségeket, valamint a vizes elemek költségeit. A tudás és felkészültség nélkül végzett munka végeredménye nem lesz kielégítő. A legkisebb vizes elemek elhelyezésénél elsősorban a praktikumot tartsuk szem előtt. A kerti csapnál ügyeljünk rá, hogy a rá csatlakoztatott slag mindenhová elérjen, a madáritatónak pedig válasszunk egy árnyékos, általunk ritkán használt, de jól látható zugot. Mivel a fő cél, hogy a vízfelület szépsége tökéletesen érvényesüljön, ott alakítsuk ki, ahol rálátunk, ahol a legtöbbet tartózkodunk.
Tervezzünk tavat!
Tó létesítésénél általános szabály, hogy a kert legmélyebb területére tervezzük! Kivéve, ha kiemelkedve, a magaságyáshoz hasonlóan alakítjuk ki a tavacskát, ami kevéssé természetes, ám rendkívül mutatós. Ne feledkezzünk meg a fényviszonyokról sem. Ideális esetben a tó egyharmad részét mélyárnyék, egyharmadát sétálóárnyék borítja, a fennmaradó egyharmad rész pedig napsütötte felület. A déli-kora délutáni órákban gondoskodjunk az árnyékolásról, így csökkenthetjük az algásodás veszélyét. Úszómedencét ne építsünk nagyra növő lombhullató fák mellé. Fontos a megközelíthetőség! Lehetőleg a házhoz közel, mintegy a terasz kiegészítéseként helyezzük el, és maradjon elég hely körülötte a burkolatnak, pár napágynak, egy kisebb asztalnak. Patakban csak akkor gondolkodhatunk, ha a telek rendelkezik az ehhez szükséges természetes lejtéssel. Kimondottan nevetséges hatást kelt, ha egy kisebb „hegyet” emelnek e célból az eredetileg teljesen sík területen.
Létesítési és fenntartási költség
A kis elemektől a nagyobbak felé haladva számolnunk kell a költségek emelkedésével is. Míg egy öntöttvas vagy műkő kerti csap, egy előregyártott 150-250 l-es műanyag „kerti tó” berendezve 30-80 000 Ft-ba. Egy merev falú, kör alakú medence vízgépészettel már pár százezer Ft-ba kerül. Épített úszómedence és önfenntartó fóliás tó (jellemzően 5-8 m-nél szélesebb/hosszabb és 1 m-nél mélyebb) létesítése pedig milliós nagyságrendű beruházás. Általában véve a karbantartással kapcsolatban is érvényes a fenti megállapítás, ám egy relatíve nagyobb induló költségű, jól megépített biotó hosszú távon kevesebb ráfordítást kíván. Az úszómedencék havi karbantartási költsége 15-20 000 Ft, azonban egy nagy méretű, 20-40 m2-es kerti tó gondozása ennek a feléből megoldható.
Karbantartási feladatok
A vizes elemek nagysága és jellege szerint változnak a tennivalók, ám a téliesítés és a tavaszi beüzemelés szinte minden esetben felmerül valamilyen formában. Rendszeres teendő a szűrők karbantartása, cseréje, úszómedencéknél pedig általános havi karbantartási feladat a vegyszerezés, a vízutánpótlás, a medence porszívózása.