Vannak otthonok, melyek annyira harmonikusak, hogy minden magyarázat nélkül jól érezzük magunkat benne. A térharmónia eléréséhez nincs szükség természetfeletti képességekre, csak egy egyszerű képlet ismeretére, amely a rétegezésről szól. Tarts a Bonami szakértőivel és dobd fel néhány egyszerű trükkel otthonodat!
Mit jelent a rétegezés egy belső térben?
Egyszerűen a különböző szövetek, nyomatok, színek és anyagok kombinációjáról van szó, amellyel hangulatot, egyéniséget adunk a szobának. Ha szeretnénk kipróbálni a rétegezést, ne feledjük, a siker kulcsa az elemek kombinálása úgy, hogy azok természetes módon illeszkedjenek egymáshoz. Hogyan lássunk hozzá?
Elsőként a szoba berendezését több kategóriára osztjuk fel: Falak, padlók, bútorok, világítás, textilek, fali díszek és egyéb dekorációs elemek
Egy üres szobával könnyebb a dolgunk, hiszen a kezdetektől fogva alkalmazhatjuk a rétegezés elveit. Természetesen egy már lakott tér is szépen átalakítható. A falak esetében a színekre, a tapétára vagy akár a dekoratív matricákra kell összepontosítanunk. A faldekorációk közé a festményektől, tükröktől egészen a polcokig minden beletartozik. Míg a padló megjelenésére sajnos nem mindig lehetünk befolyással, hiszen lehet, hogy a parketta, linóleum nem épp mai darab, ezért érdemes a szőnyegekkel játszani.
Rétegezés színekkel
- Elsőként határozzuk meg egy színpalettát, amelyhez ragaszkodni fogsz az egész rétegezés során. Ha nem akarjuk, hogy unalmas legyen az összkép, akkor nagyjából 4-5 féle színárnyalat lesz az ideális mennyiség. Ebbe beletartozik például a padló, vagy a fából készült bútorok színe.
- Nincs ötleted? Pinteresten szuper színpaletta mintákat találhatunk! Ezek segítségével ki tudjuk választani kontrasztos vagy harmonizáló színeket attól függően, hogy hol helyezkednek el a színkörön. Kereshetünk egyetlen színt is, amihez a többi tónust hangoljuk.
Rétegezés mintákkal
1. A minták mélységet adnak a térnek. De ha túl sokat használunk egyszerre, az eredmény, zavaró lehet. Az sem feltétlenül jó, ha beleszeretünk egyféle mintába, és ez uralja a szobát.
2. Ha nem vagyunk biztosak benne, hogy évek múlva is tetszeni fog a választott stílus, az új bútorok helyett mintás textiliákat és kiegészítőket használjunk, amiket időnként újra és újra lecserélhetünk. Ehhez elég néhány jellegzetes mintát beépíteni az enteriőrbe. Például a boho stílushoz remekül passzolnak a virágok, a tollak, a mandalák és a különféle keleti minták, míg a skandináv dizájn imádja a geometriát, a kockás minta pedig tökéletesen illik egy vidékies környezetbe.
Kezdjük a rétegzést alulról felfelé, a szőnyegtől az asztalon, a párnákon és textileken keresztül egészen a mennyezeti lámpáig!
Rétegezés textúrákkal
1. A különböző anyagok textúrái különféle asszociációkat és tapintási élményeket hoznak a szobába. A kezeletlen fabútorok vagy téglafelületek például tökéletesen illeszkednek a nyersebb ipari stílusba, míg a puha szövetek és szőrmeszőnyegek a barátságos otthoni bekuckózás hangulatát idézik.
2. Előzetesen gondolkodjunk el, hogy milyen stílust szeretnénk nap, mint nap látni? Egyes textúrák hűvös, mások meleg érzetet keltenek, bizonyos anyagok visszaverik a fényt.
A rétegezés lényege
1. Mostantól kezdve gondolkodjunk kategóriákban , és ne hagyjunk ki közülük egyet sem! Válasszunk színpalettát, és kezdjük el a rétegezést alulról felfelé! Gondoljuk ki előre, hogy milyen érzéseket szeretnénk kiváltani a szobán keresztül, és ennek megfelelően válasszunk mintákat!
2. A kiegyensúlyozottabb eredmény elérése érdekében párosítsunk ellentéteket, például egy puha gyapjúszőnyeget és egy tömörfa asztalt. Ha alacsonyabb a költségvetésünk, vagy már berendezett szobán dolgozunk, akkor koncentráljunk a textíliákra és kiegészítőkre! Nagy változásokat érhetünk el velük olcsón.