A legtöbb testvérre hosszútávon jó hatással van, ha osztozkodnia kell a szobán: erősíti a kötődést, és hamar megtanítja őket kompromisszumot kötni. Az előnyök mellett azonban sok gyerek esetében veszekedéssel is jár a közös élettér, de ezeknek a feszültségét és gyakoriságát már a szoba kialakításával is csökkenthetjük.
Vonjuk be a gyerekeket a folyamatba
A legkisebbek is képesek kiválasztani egy tapétát vagy ágyneműt, ezzel pedig elkerülhető a későbbi panaszkodás (a bútoráruházak gyerekosztályain található versenyautós és hercegnős csodáktól viszont érdemes őket távol tartani, ha nem akarjuk kétévente lecserélni a berendezést). Szintén érdemes egy-egy olyan részt biztosítani nekik a szobában, amit maguk dekorálhatnak ki.
Mindenkinek legyen saját tere
A legkisebb szobában is fontos, hogy mindenkinek meglegyen a saját területe. Külön íróasztal, beosztott polcok, saját tárolódoboz a játékoknak: ezek megkönnyítik a szobán való osztozkodást. Egy faház, egy sátor, vagy ha ezekre nincs lehetőség, akár egy takarókból készült „erőd” is biztosíthatja az elvonuláshoz szükséges nyugalmat.
Szabadítsuk fel a padlót
Amennyiben a legfiatalabb gyerek is elmúlt már 6 éves, érdemes emeletes ágyban gondolkodni. A gyerekek nagyon lelkesednek érte, és így több szabad terület marad játszani. Ma már lehet olyan változatokat is kapni, amik később szétszerelhetők, ha esetleg nagyobb házba költöznénk, ahol már mindenkinek lenne külön szobája.
Fektessük le a játékszabályokat
Veszekedések mindig lesznek, de ha mindenki tisztában van a szabályokkal, könnyebb lesz elrendezni és elkerülni a feszült helyzeteket. Fontos felhívni a gyerekek figyelmét a magánszféra és a személyes tulajdon tiszteletére. Érdemes velük együtt meghozni és megbeszélni a konkrét szabályokat, akkor a későbbiekben hajlamosabbak lesznek betartani ezeket.
A saját életünket könnyítjük meg, ha a viselkedési szabályok mellett a tárgyak helyét is előre meghatározzuk. Minél több gyerek lakik egy szobában, annyival nagyobb a rendetlenség. Segít elkerülni a káoszt, ha tudják, hogy mindennek önálló helye van, és nem lehet össze-vissza rakosgatni a dolgokat. Egy polc a könyveknek, egy a plüssállatoknak, egy a legónak… Rögtön könnyebb elpakolni.