Sokak szerint a „legéteribb” szín a kék. Sejtelmes, misztikus, megragadhatatlan. De vajon miért gondoljuk így? A Műtárgyak Éjszakáján talán közelebb kerülünk a megfejtéshez…
A tragikusan fiatalon elhunyt képzőművész, Yves Klein örökségéből talán egy idézet a leghíresebb darab, ami így szól:
A kéknek nincsenek dimenziói. Minden dimenzió felett létezik.
Yves Klein úgy vélte, minden egyéb szín jóval materiálisabb, míg a kékhez egészen különös viszony fűzte. „Mindegyik szín konkrét, anyagias és jól érzékelhető képzetekhez kapcsolható, a kék viszont, ha emlékeztet egyáltalán valamire, akkor a tengerre és az égboltra, a tapintható és látható természet legabsztraktabb elemeire.”
Nem csak a XX. század közepén élt művész tekintett a kék színre mint ami a spirituálissal, „az égiekkel” van közvetlen összeköttetésben. A középkorban kialakult művészeti és festészeti színhierarchia értelmében a lapis lazuli ásvány kékje vált az égi királyság, a mennyország és Mária szimbólumává. A keresztény művészetben a katolikus liturgiához kapcsolódó, a bűnbánatot, a szent fegyelmet jelképező lilás-kék, későbbiekben a lila szín is szakrális szimbólum volt.
A Műtárgyak Éjszakája programsorozat keretében megtartott Az „égi kék” története. A kék pigmentpor diadalútja című tematikus tárlatvezetés a misztikus kék szín történetével ismerteti meg a résztvevőket, illetve mindazokkal a jelentésekkel, amikkel ezt a színt az emberiség az évszázadok során felruházta. A tárlatvezetés során megismerkedhetünk a kék pigmentporok és a velük szoros kapcsolatban álló indigio tinctoria növényből nyert indigókék történetével. Egy ásványi pigmentporokat és festékeket bemutató középkori fonal- és kelmefestő műhelybe is betekinthetünk, amelynek során a kékfestés és a színes kartonnyomás technikája, továbbá a bennük rejlő „kék gőzös” ördögi erők komplex háttértörténete is világossá válik…
Időpont és helyszín:
június 18. 18:00 – 19:00
Goldberger Textilipari Gyűjtemény, 1036 Budapest, Lajos u. 136-138.
Műtárgyak Éjszakája, 2021. június 17-19.
Részletes program
Jegyvásárlás