Múlt havi cikkem folytatásaként most ahhoz fogok ötleteket adni, hogy mire figyeljünk, hogy a házat körülölelő terek is összhangban legyenek az enteriőrrel. A Griff Pagony kertjében például ugyanúgy érződik a brit gyarmati stílus, mint a házon belül.
Praktikus, ha a teraszra koncentrálunk, hisz ezen a helyen töltjük a legtöbb időt a kertben. Pár hangsúlyos növény, bútor és dekoráció nagyban segít megteremteni a kívánt hangulatot. Persze a kert többi részén is vissza-vissza kell köszönjenek hasonló elemek.
Ha megtehetjük, ne vegyünk csak azért kültéri burkolatot, kaspót, vagy kertibútort mert akciós. Legyünk türelmesek, míg megtaláljuk a legesztétikusabb megoldást!
A belső és külső terek alkossanak egységet!
A tematika éppoly fontos a kert megtervezésnél, mint a lakás bármely más pontján.
A házunk vízhez közeli, ezért a vízparti nyaralók jegyeit mindenképp alkalmazni szerettük volna.
Szerencsére a villákban és a gyarmati stílusú épületekben sok a közös vonás.
Legyen az egy brit gyarmati ház Antiguán, egy tengerparti ház Hamptonsban, vagy egy századfordulós nyaraló a Balatonon, két dolog közös bennük, az osztott ablakok és a zsalugáterek. Így ezekkel terveztük a házat, mert ez a két stílus áll hozzánk a legközelebb.
Körültekintően válasszuk ki az ablakok színét, mert meghatározó lesz mind az enteriőr bebútorozásánál, mind a kert hangulatában.
A Griff pagony ablakai szürkék és fehérek. E két szín sok helyen ismétlődik a házban és a ház körül. A télikertben ugyanilyen szürke a régi virágállvány, a konzolasztal lapja és a villanykapcsolók festhető keretei is. És ez szépen összecseng a padló szürke mintájával is.
A kertben a szerszámoskamra, a kukatároló, a körpad és a kerti ház is szürke-fehér színű.
Fontos az anyaghasználat
Legyenek többszörösen visszaköszönő anyagok egy helyiségben, akár fáról, fémről, vagy textilekről is legyen szó. Kültérre mi a fekete színű fémet választottuk, mert tud elegáns, de rusztikus, koloniális hatású is lenni. Ilyen nálunk a kovácsoltvas erkélykorlát, a kerítések, a bádogtető, a kültéri falikarok és lanternák, a kerti bútorok, a kerti tárolók vasalatai és apró dekorációk is.
A fekete, szürke és fehér színek mellett a földszínű dekorációk és a zöld növények kölcsönöznek természetességet és otthonosságot a télikertnek és a kertnek.
Mert az ördög a részletekben rejlik!
Ha van verandánk, fedett teraszunk, érdemes a ház falszínével harmonizáló, de attól eltérő színt választani a falakra, ezzel is megerősítve a kívánt miliőt.
Amikor a télikert antikolt florális freskó festése készült, a már korábban használt színek adták az alapját, mint például az említett szürke, vagy a ház krémes színe. Majd ezeket a növények zöldjével és a cserepek terrakotta színével bővítettük. Tervezésnél nagy segítség, ha egy olyan konkrét helyre képzeljük magunkat, aminek a hangulatát áhítjuk, mert ez segíteni fog a színek, bútorok és dekorációk kiválasztásában.
1920, Bombay. A helyszín egy elegáns hotel pálmákkal teli verandája.
Egy hűvös márványasztalnál, fehér lenvászon zakóban ülve várom a vacsora előtti koktélomat, miközben a fejem felett ütemesen suhog a ventilátor.
Mivel ez az elképzelt jelenet inspirált a télikert tervezésekor, ezért bambuszrolót idéző árnyékolókat használtunk.
A hűtésről egy 1920-as évekből származó ventilátor gondoskodik, ami egykor az indiai brit gyarmatokon szolgált és ezért került ide a szintén indai teknőspáncél is. Az italokat pedig egy bambusz fogantyús tálcán szoktuk szervírozni.
Kerti dekorációk
A dekorációk tekintetében a kertben is legyünk következetesek.
Ha modern az ízlésvilágunk, használjunk letisztult vonalú bútorokat, kaspókat, szöveteket. Ha a mediterrán stílust kedveljük kihagyhatatlanok az olasz terrakotta virágcserepek, olajtartó edények…
A gyarmati stílusra igen jellemzőek az egzotikus alapanyagok, mint a mahagóni, a bambusz, a szizál, vagy a rattan. Ahogy a nomád kézműves tárgyak, őshonos állatokat és növényeket ábrázoló rajzok, tapéták, szövetek és szobrok is.
Egy bambusz kalitka, szizál szőnyeg, pálmafát imitáló gyetyatartó, bambuszt utánzó asztalka, oroszlános levélnehezék, vagy egy kasmírmintás díszpárna – mind egy a sok jó választás közül, ami segít megteremteni az egzotikus hangulatot.
További ötletekért kövessétek a Griff Pagony életét
az Instagramon, vagy a Facebookon!
És utoljára, de nem utolsó sorban a kertek, teraszok legfontosabb dekorációs elemei a növények! Egy autentikus fajta, egy izgalmas tartóban bármikor megállja a helyét az asztal közepén.
Az elmúlt év sok otthon töltött órája után biztos sokakban felértékelődött egy balkon jelentősége még ha talpalatnyi méretű is, hát még egy kerté.
Ennek ellenére sajnos sok üres erkélyt látni szebbnél szebb épületeken, nem beszélve temérdek új családi ház sivár kertjéről.
Ezeket látva mindig irigykedve gondolok Olaszország futónövényektől roskadozó loggiáira és remélem, hogy a magyar nagyvárosokban is megszaporodnak eme üde színfoltok.
Mielőtt a növényekre térnénk, érdemes a kültéri dekorációkról is szót ejteni.
Ha valamelyik klasszikus stílust preferáljuk, használjunk kehely formájú virágtartókat és mindenképpen helyezzünk el a kertben régi, ott feledettnek tűnő oszlopokat, kőfal részletet, szobor töredéket.
Semmiképp se helyezzük előtérbe ezeket, mert mesterkéltnek fog hatni. Legyenek megbújva, növényekkel benőve, mint letűnt korok maradványai.
Egy jól megválasztott egzotikus kerti dekor megfelelő növénnyel párosítva bármilyen távoli tájra elrepíti a képzeletünket.
Legyen az egy japán kerti lámpás, görög amfóra, vagy egy stilizált lótusz mintás oszlop Indiából.
Egzotikus kertek
Törekedjünk megtalálni az arany középutat, amikor kertet tervezünk, hogy ne legyen tájidegen, karbantartása ésszerű keretek közt maradjon, az enteriőrrel harmonizáljon, de valósuljon meg benne az a légkör, amire vágyunk.
Ha trópusi hangulatot szeretnénk, a mi klímánkon sok akadályba ütközünk, ezért nem is szabad teljes mértékben autentikus megoldásra törekedni.
Februári cikkemben az örökzöldekről írtam, melyek elengedhetetlen alkotóelemei egy egzotikus kertnek. Minél többet ültessünk ezekből, mert a buja zöld háttér az első lépés a tropikus miliőhöz vezető úton.
Ha csak egy kövezett belsőudvart, erkélyt szeretnék ilyen hangulatúvá varázsolni, elég 1-2 karakteres levelű növény, nomád stílusú cserépben. Ilyenek például a jukkák, melyekből több télálló fajta létezik és ezeknek a falakra vetett árnyékaik is izgalmasak.
Az én kedvencem a törzset nevelő Yucca gloriosa.
Azokra az ágyásokra fektessük a legnagyobb hangsúlyt, melyeket a teraszról, vagy a házból is jól látunk. Ebbe ültessük a választott stílusra leginkább jellemző fajokat.
Ha trópusi esőerdők látványát szeretnénk élvezni, futtassunk a fákra klematiszokat és válasszunk nagy és különleges levelű növényeket. Ilyen például az örökzöld közönséges mahónia (Mahonia aquifolium), a struccpáfrány (Matteuccia struthiopteris), az árnyliliom fajták, a brazil óriáslapu (Gunnera manicata), vagy a nagytermetű tópartifű (Rodgersia aesculifolia).
Ha az indiai gyarmatok után áhítozunk, ezeket idéző növények például a közönséges füge (Ficus carica), a tündérrózsa (Nymphaea), a golgotavirág (Passiflora), a rózsanád (Canna indica), a páfrányok és a sétányrózsa (Lantana camara).
Bár falusi kertekben vált népszerűvé, mégis trópusi eredetük végett a dália virága is egzotikus látványú, ha nagy levelű növényekkel ültetjük közösen.
Figyeljünk a csigákra, mert a dáliákat és a nagy leveleket is előszeretettel dézsmálják.
Ha Ausztrál különlegességekre vágyunk akkor kefevirágot (Callistemon citrinus), eukaliptusz féléket, vagy kengurumancsot (Anigozanthos flavidus) szerezzünk be.
Engem például a kínai jegenyenyár (Populus simonii) alakja és leveleinek hangja is egy nagyon tipikus ausztrál növényre, a Corymbia calophylla fára emlékeztet.
Ha a Karib-térség miliője vonz, jó választás a törpe datolyapálma (Phoenix roebelenii), a szobai hibiszkusz (hibiscus rosa-sinensis), vagy a szintén szobanövény (Philodendron xanadu), mely nyáron a kertben is jól érzi magát félárnyékban.
Az ananászillatú zsálya (Salvia elegans ), velencei kutyatejjel (Euphorbia wulfenii) párosítva is izgalmas választás.
Afrikát idéző és honos növények például a szerelemvirág (Agapanthus africanus), a fehér akác, a délvirág (Delosperma), a ricinus (Ricinus communis), a selyemakác (Albizia julibrissin), a pompás papagájvirág (Strelitzia reginae), a rózsák és a proteák is.
Tarte Tatin à l’ananas
Így a trópusi tippek után a recept is az lesz, fordított ananász torta.
Onnantól kezdve, hogy Kolumbusz 1493-ban felfedezte Guadeloupe szigetét és megkóstolta az ananászt, rohamosan terjedt el szerte a világban.
Több magyar nemesi család is termesztett üvegházakban, az Esterházyak 1830-ban 400 db ananászt szüreteltek.
Ananászos tarte tatin (8 főre)
- 1 db friss ananász
- 15 dkg kristálycukor
- 1 csipet tengeri só
- 1 csapott kávéskanál vaníliás cukor
- 10 dkg olvasztott vaj
- 270 g konyhakész leveles tészta
Több módon is meg lehet az ananászt hámozni, ehhez a recepthez én először megmosom az ananászt, ujjnyi karikákra vágom és deszkára fektetve csak utána vágom le a héját egy hámozókéssel. Ezután kis méretű pogácsaszaggatóval kiszúrom a kemény közepét minden karikának.
Készítsünk elő egy kerek piteformát. Én egy üveg tortaformát szoktam ehhez használni, mert a végén amikor fejjel lefelé kiborítjuk, látni, hogy mindenhol szépen elvált-e a torta a formától, vagy hagyni kell még, amíg minden része lepottyan a helyére.
Egy nagyobb teflon serpenyőben közepes lángon olvasszuk fel a cukrot és karamellizáljuk aranysárgára. Kis lángon folytassuk és adjuk hozzá a sót, a vaníliáscukrot és az olvasztott vajat.
Melegítsük elő a sütőt 190 fokra.
Tegyük bele az ananász karikákat a karamellbe és mindkét oldalát süssük 5-5 percig, majd szedjük ki a tortaformába és rendezzük őket sűrűn egymás mellé.
Fektessük rá a leveles tésztát, nyomkodjuk meg a széleinél és tegyük a sütőbe.
Hőlégkeveréssel süssük 25 percig, akkor jó, ha szép aranysárga a teteje.
Vegyük ki, tegyünk rá egy tészta méretű tányért és gyors mozdulattal fordítsuk a feje tetejére. Hagyjuk pár percet pihenni, de melegen fogyasszuk.
Ha akad otthon vaníliafagylalt, azzal fogyasztva csak még pazarabb lesz az élmény.
Szép júniust mindenkinek a Griff Pagonyból!
Bánhalmi Attila
További képekért kattints a cikk bármely fotójára!