Budapest egyik legrégebbi építészeti emléke a Margit-hídtól néhány száz méterre látható. A Műtárgyak Éjszakáján érdemes felkeresni…
A Gül Baba Türbéjéről minden budapesti hallott. Talán a legtöbben azt is tudják, hol található. Azt viszont már valószínűleg kevesen tudják, hogy ki volt Gül Baba, mit jelent a neve, na és hogy tényleg ő lenne a Rózsa-domb névadója?!
Gül Baba oszmán-török katona-szerzetes, vagyis dervis volt, aki a XVI. században érkezett Budára, és az akkori város határán kívül temették el és állítottak neki síremléket. Ez utóbbi a mai Rózsadombon található Gül Baba Türbéje, amely Budapest egyik legrégibb építészeti emléke is egyben. Gül Baba nevének jelentése: a Rózsák Atyja, nevében a „rózsa” spirituális értelemben vett rangjelzés, amely viselőjének Istennel való átható, mély, transzcendens kapcsolatára utal.
Gül Baba-dombból Rózsadomb
Gül Baba 1541-ben érkezett Budára I. (Nagy) Szulejmán szultán és a török seregek kíséretében. A legenda szerint a város elfoglalása tiszteletére rendezett hálaadás napján halt meg, 1541. szeptember 2-án, temetésén I. Szulejmán szultán is személyesen részt vett. Sírja fölé 1543–1548 között mauzóleumot, azaz törökül türbét építettek. Később kolostort építettek köré és a domb, melyet Gül Baba dombnak hívtak, az egyszerű, szerzetesi, aszkéta életmódot folytató dervisek körében temetkezési hely lett.
Buda visszafoglalásakor a Habsburg hadsereg nem bántotta a síremléket, később katolikus kápolnává alakították át. 1885-ben az ottomán kormány megbízta Wágner János magyar építészt, hogy restaurálja a türbét és az azt körülvevő emlékművet. Wágner János támfalat épített az épületegyüttes köré, amely magában foglalta a saját lakóhelyét is. A restaurálást követően, 1914-ben az emlékművet magyar nemzeti műemlékké nyilvánították.
Gül baba személyéhez a 19–20. század során újabb legendák kapcsolódtak, melyek főként romantikus irodalmi és zenés művekből ismeretesek. A dervisre utalva ekkoriban nevezték el a türbe környezetét Rózsadombnak, ahol előbb reprezentatív villákat emeltek, majd később sűrűbb épülethálózat alakult ki.
Gül Baba Türbe a Műtárgyak Éjszakáján
2015-ben Budapesten a magyar és török miniszterelnök-helyettes megállapodást írt alá a türbe és közvetlen környezetének örökségvédelmi feladatairól, valamint komplex környezetrendezéséről, mely munkálatok 2018-ban fejeződtek be. A Gül Baba Türbéje körül elhelyezkedő egykori Wagner villa alagsori termei a legutóbbi örökségvédelmi munkák során helyreállításra kerültek, így látogatóink elé olyan térsor tárulhat, amely 2018 előtt több évtizeden keresztül teljesen elzárva volt. Ma ez a tér ad helyet annak a török-magyar együttműködésben létrejött átfogó, izgalmas kiállításnak, amely bemutatja a hódoltság, a török-magyar kapcsolatok, illetve Gül Baba Türbéje történetének legfontosabb fejezeteit. A Műtárgyak Éjszakáján június 17. és 19. között látogatható kiállításon többek között 15-16. századból származó, egykor a hódoltság-kori Budán használt tárgyakat, valamint életnagyságú viaszszobrok segítségével a dervisek világát is felfedezhetjük. Időben tovább haladva, a századforduló időszakából olyan tárgyakat tekinthetünk meg, melyeket egykor az oszmán palota ajándékozott Gül Baba Türbéje számára. Végezetül az érdeklődők a 20. század során szárnyra kelt, Gül Baba életéről szóló legendákkal is megismerkedhetnek.