A sok gyerek nem feltétlenül jelent egyet a kaotikus otthonnal. Mártáék lakása jó példa arra, hogy nem kell lemondani a stílusos és egyedi berendezésről akkor sem, ha szűkösebb a rendelkezésre álló tér.
Márta és olasz–ír férje mindig is Budapesten képzelték el az életüket. Három éve, amikor a család bővült, és nagyobb lakást kerestek, egy budai zöldövezeti ingatlanra esett a választásuk. Az 1940-es években emelt épületen érzékelhető a funkcionalitást középpontba helyező Bauhaus hatása, ugyanakkor egyfajta sajátos romantika jellemzi. A társasház három szintjén három lakás található, az akkor hattagú család az első emeleti részt vette meg.
– Azonnal elvarázsolt minket a terasz, ahonnan közvetlenül a kertbe juthatunk. A melegebb évszakokban rengeteg időt töltünk itt, a gyerekek egyszerűen imádják – meséli a háziasszony. A felújítás során a tervező, Klobusovszki Péter teljes mértékben a család igényeihez igazította a lakást.
Családra szabott igények
– Nem volt különösebben rossz állapotban, de valahogy zavarosnak tűnt, nem éreztem harmonikusnak, olyan benyomást keltett, mintha itt-ott hozzányúltak volna. Péterrel azt a célt tűztük ki magunk elé, hogy egységes koncepció alapján újraformáljuk a belső tereket – emlékszik vissza Márta a munka kezdetére.
Ezért a nyílászárók cseréje mellett az alaprajzot is módosították. Létrehoztak egy nagy közösségi részt, két fürdőszobát, egy szülői hálót és három kis alapterületű gyerekszobát. Az optimális térkihasználás érdekében főleg beépített bútorok kerültek a különböző helyiségekbe. A fürdőszobák kivételével mindenhol halszálkamintában letett, nagy méretű csaphornyos tölgyfa parketta borítja a padlót – még a konyhában is. A falakat pedig egyöntetűen fehérre festették.
– A férjem eredetileg több színt szeretett volna, ám egyértelműen az egyszerű, letisztult háttér mellett szólt, hogy rengeteg tárgynak kellett helyet találnunk – magyarázza vendéglátónk.
Az anyagok közül a tölgyfa, valamint a fehérre fújt MDF uralja a teret – utóbbiból gyártották a beépített bútorok frontjait. Több helyen felbukkan a látványos struktúrájú rétegelt lemez is: a nappaliban lévő könyvespolchoz, az előszobai szekrény falához egyaránt ezt használták. A nappali télikert részében berendeztek egy hangulatos dolgozósarkot, az itt álló egyedi íróasztal, valamint a fiúszoba berendezése szintén a szép struktúrájú anyagból készült.
Gyerekekkel az élet
Mivel a gyerekek miatt rengeteg holmijuk van, a manapság divatos minimalista dizájn szóba sem jöhetett.
– Ha sok ember él együtt, különösen lényeges, hogy mindennek meglegyen a helye. A praktikus tárolóelemek megkönnyítik a dolgomat, így szerencsére rendet tudok tartani – mondja Márta, aki teljes állásban dolgozik, amellett, hogy gondoskodik a gyerekekről.
A közelmúltban kisebb változtatások mellett döntöttek, ugyanis nemsokára újabb testvér érkezik a családba, ő kapja az egyik gyerekszobát, három nővére pedig ideiglenesen közös szobába kerül.
– Szükség esetén néhány év múlva majd ismét módosítjuk az elosztást – mondja az édesanya, aztán mosolyogva hozzáteszi, hogy napközben egyébként szinte mindig a nappaliban időznek.
A berendezési tárgyak nagy részét korábbi otthonukból hozták magukkal, az új darabokat pedig a háziasszony válogatta össze. Megmentett antik bútor a nappali két újrakárpitozott fotelje, valamint a kanapé szövetével áthúzott lábtartó.
A barátságos, kényelmes lakás ugyanakkor igazán modernné és különlegessé válik a falakat díszítő kortárs műalkotásoktól, amelyek mindegyikéhez személyes okokból kötődnek a tulajdonosok.
Mártáék otthonáról további fotókat nézhetsz meg a képekre kattintva.