Nagyon jó, ha előre gondolkodva biztosítást köt otthonára, és a benne található, nagyobb értékű tárgyakra. De tudja-e, hogy mi mindenre vonatkozik egy lakásbiztosítás, mit az ingatlan, és mi az, ami már az ingóság alá tartozik? Gyorstalpalónkban adunk egy kis segítséget, hogy ön is tisztában lehessen a különbségekkel
Ön pontosan tudja, hogy mire vonatkozik az ingatlanbiztosítás? Mely vagyontárgyait téríti egy biztosító betörés, víz- vagy tűzkár esetén? Sokan csak akkor szembesülnek tévedésükkel, amikor már bekövetkezett a baj, és a biztosító az általuk vártnál kevesebbet vagy egyáltalán nem fizet. Ne kövesse el ezt a hibát!
– Sajnos sokszor találkozunk azzal, hogy az ügyfél nincs tisztában az ingóság és az ingatlan közötti lényegi különbségekkel. Ez azért probléma, mert amikor biztosítást köt a vagyontárgyaira nem feltétlenül jól határozza meg, hogy mekkora összegre biztosítsa ingatlanát és ingóságait. Ez pedig egyenes út a nem megfelelő kárkifizetésekhez – mondta el Tornai Gábor a Biztosításszakértő.com tanácsadója.
Habár a polgári törvénykönyv nem tesz különbséget az ingó és az ingatlan között, azonban a polgárjog egy korábbról ránk maradt meghatározása szerint – leegyszerűsítve – minden ingóság, ami mozdítható és minden ingatlan, ami nem.
Minden ingóság lakberendezési- és vagyontárgy, de nem minden lakberendezési- és vagyontárgy számít ingóságnak. A beépített bútorok, a beépített sütő vagy klíma, habár azt hinnénk, hogy ingóság, az ingatlan részét képezik, de például a hűtő, mikró, mosógép vagy nagy értékű bútorok már ingóságnak számít. Tehát leegyszerűsítve ingóságnak számít minden olyan lakberendezési- és vagyontárgy, amely nincs a ház falaihoz kötve, beépítve, de ha hozzá is van rögzítve (például egy polc), akkor is roncsolás, bontás nélkül lehet eltávolítani, tovább vinni. Ilyen például még a ruha, a laptop, a lakásban tartott készpénz, ékszerek, bútorok és a nem beépített elektronikai eszközök. A lakásban tartott képzőművészeti eszközök, tárgyak, a szőnyegek, függönyök és egyéb lakástextilek, a különböző gyűjtemények egyaránt az ingóságbiztosítás alá tartoznak.
Az ingatlan, ami nem mozdítható
Az ingatlan alatt az értékek azon részeit értjük, amelyek a ház elválaszthatatlan részeit képezik, vagy a házfalakhoz vannak rögzítve valamilyen úton-módon, bontás, károkozás nélkül nem lehet le- illetve szétszerelni. Ilyen például a csempe, a parketta, a nyílászárók, a légkondicionálók kül- és beltéri egységei, a beépített sütők, a beépített bútorok, az ereszcsatorna, a vezetékek, csövek, valamint a riasztóberendezések.
Ki határozza meg az ingóságok értékét?
Először is, érdemes tisztában lenni vele, hogy minden tárgynak van egy tárgyi, valamint egy eszmei értéke – a kettő pedig sokszor eltér, amikor forintosítani szeretnénk. Egy porcelán étkészlet például más értékkel bír, ha magunk vásároltuk, mint ha családi örökségből maradt ránk. A biztosító általános adatok alapján fog adni egy ajánlatot az Ön által felsorolt ingóságokra, amelyet Önnek jogában áll elfogadni vagy éppen felülbírálni. Amennyiben segítségre szorul ingóságai értékének meghatározásában, akkor a biztosítás megkötésekor kérheti a biztosítók értékbecslőjének segítségét.
Alapvető hibák, amikor biztosítást köt
Az ingóságbiztosítás megkötésekor két alapvető hibát követnek el az emberek: alul- vagy éppen felülbiztosítják ingóságaikat. Általában a biztosítási összeg csökkenésében reménykedve sokan szándékosan kisebb értékre becsülik ingóságaikat, mint azok valós értéke, azonban vannak, akik egyszerűen nincsenek tisztában a birtokukban lévő tárgyak értékével. Az ingóságok alulbiztosítása kár esetén jóval kevesebb kifizetést von maga után, mint amennyi kár valójában keletkezett.
Azok, akik azt remélik, magasabb összegre becsülve vagyontárgyaikat, egy esetleges káreset bekövetkezésekor még „nyerhetnek is” a biztosításon, sajnos szintén nagy hibát követnek el: magasabb biztosítási összeget fizetnek ugyan huzamos ideig, azonban a káreset bekövetkezésekor a biztosító a vagyontárgyak valós értékének megfelelő összeget fogja kifizetni – ezzel szintúgy megrövidíti pénztárcáját a szerződő.
Fontos megjegyeznünk azonban, hogy az ingóságbiztosítások egyik alapfeltétele szerint néhány ingóságra csak akkor köthető biztosítás, ha az állandóan lakott ingatlanban található, illetve az ingatlannak meg kell felelnie bizonyos általános biztonsági előírásoknak, a káresetek bekövetkezésének megelőzése érdekében. Ilyen lehet az ékszer, a készpénz vagy a műértékek is.
(PR cikk)