Bár egyre több napsütést és lassan, de biztosan melegedő időjárást ígérnek az előrejelzések, nem árt odafigyelni néhány apróságra, mielőtt felébresztjük téli álmából a muskátlit.
Első lépés: metsszük meg a muskátlit!
Ha a teleltetés ideje alatt a muskátli nyugalmi állapotba került, a legjobb, ha a metszést kora tavasszal végezzük el. Az elszáradt, barna leveleket távolítsuk el a növényről, majd ezt követően a betegnek, elhaltnak látszó szárvégeket vágjuk le. Az egészséges szárrészek kemények, ha két oldalt óvatosan összenyomjuk.
Fontos: ha a muskátlink olyan helyen töltötte a hideg hónapokat, ahol nem merült téli álomba, hanem végig zöld lombos maradt, a legjobb, ha csak késő ősszel metsszük vissza!
Ne használjunk műtrágyát!
Tavasszal ne használjunk műtrágyát ültetésnél, elég, ha a virágföldbe elültetjük a növényeket. Ügyeljünk arra, hogy a földet ne tömörítsük le túlságosan, hagyjuk, hogy a növény gyökere kellőképpen levegőzzön.
Figyeljük az előrejelzéseket!
Ha még kemény fagyokat mondanak, akkor hagyjuk tovább pihenni a muskátlit. Csak akkor tegyük ki a szabadba, ha már éjszakánként sem fagyos az idő. Ez biztonsággal csak a tavaszi fagyosszentek elmúltával lehetséges. Addig is érdemes március közepén már előhozni a telelőhelyről a cserepeket, és fagytól védett helyen lassan hozzászoktatni őket a napfényhez, friss levegőhöz.
Tudtad?
A muskátlitöveket ajánlatos folyamatosan fiatalítani. A 2-3 éves tövek virágoznak a legszebben, az öregedő növények gyengébb virágzásúak lehetnek. A tavaszi napsütésben, a friss földben aztán néhány hét alatt életre kelnek a növények. Először csak az apró piros rügyek jelennek meg az ágakon, amikből az új hajtások fejlődnek.