A japán tájképi kertészkedés fiatal ágának művelői üvegben alkotnak olyan mesterséges világot, amely természetesebbnek hat, mint a valódi.
Wabi kusa: a stílus eredete
A nálunk is hódító trend alapja a japánok tökéletességre való törekvése. Ennek szellemében folytonosan növekvő és változó apró növényeket ültetnek össze egy üvegedényben.
Az első tájképi akváriumokat mintegy 30 éve Takasi Amano akvarista és fotóművész alkotta meg a stúdiójában, hogy profi műtermi felvételeket készíthessen róluk. Az Aqua Design Amano (ADA) ma már világmárka, és kész kompozíciókat is szállít.
Milyen növényeket válasszunk?
Saját wabi kusa megalkotásához akvarisztikai szaküzletben vehetünk úszó levelű és vízből kiemelkedő (emers), valamint állandóan víz alatt élő (submers) növényeket. A dobozban nevelt steril tövekről közvetlenül beültetés előtt mossuk le a zselét. Az alapnövények – pl. süllőhínár, közönséges és pirosfonákú tóalma, ausztrál nyelvlevél (glosso), törpe amazonasi kardfű, lándzsás és csipkés vízipáfrány – jól társíthatók floráriumba ajánlott fajokkal.
A társaik rovására terjeszkedő fajtákat precíz nyírással kell féken tartani, hogy megőrizzük a kompozíciót. A wabi kusát érdemes napi 10-12 órában mesterségesen megvilágítani, így élénkebb színeket mutat.
Beültetés és gondozás
Terráriumba vagy hasas üvegedénybe tegyünk egy növényes akváriumokba való agyagos táptalajból gyúrt gombócot, és pálcikával fúrjunk bele lyukakat. Hosszú csipesz segítségével ültessük be a növényeket, majd kötözzünk mohát a dekorációként elhelyezett kövekre, ágakra.
Végül töltsük fel az edényt desztillált vízzel a talajszintig. A kb. 2 hétig tartó beszoktatás alatt takarjuk le az edényt folpakkal, és naponta kétszer permetezzük a növényeket desztillált vízzel. A későbbiekben ügyeljünk rá, hogy a gyökerek vízben álljanak. Fél-egy év múlva frissítsük fel a talajt akvarisztikai táprudakkal.