Az otthonunk berendezése és kialakítása sokat elárul az ízlésünkről. Ám bizonyos stílusok esetében bizony sokkal mélyebben a pénztárcánkba kell nyúlnunk, mint más irányzatoknál.
Érdekes kutatást végzett a MyJobQuote.co.uk: felmérésében arra kereste a választ, melyik lakberendezési stílus kerül a legtöbbe, illetve melyik az, amelyik olcsóbban is kivitelezhető. Mindehhez összesen hét stílusirányzathoz kapcsolódó árakat vizsgált meg, amelyek a következők voltak: minimalista, skandináv, shabby chic, indusztriális, rusztikus, bohém és gótikus.
A metódus szerint minden belsőépítészeti trend esetében a bútorok átlagos árát számolta ki, majd adta össze a Google által kiadott találatok első oldala alapján. Mindehhez egy kisebb, egyszobás lakáshoz szükséges főbb berendezési elemek árát vette sorra: a kanapét, az ágyat, az étkezőasztalt, az író- vagy fésülködőasztalt, a széket, a szekrényt, a könyvespolcot, a karosszéket és az éjjeliszekrényt.
Drágább a régi, ódon és tömörfa bútorok
Az eredmény szerint sokkal mélyebben kell a pénztárcájába nyúlnia annak, aki a gótikus stílus mellett teszi le a voksát, mint annak, a skandináv módon szeretné berendezni az otthonát. Előbbi a hét lakberendezési irányzat közül az első helyen végzett: a gótikus otthonok esetében egy kisebb vagyont, egészen pontosan 58,174 angol fontot, azaz körülbelül 24 millió forintot kell rááldozni a bútorokra. Miért ennyire drága? A gótikus stílusú bútorok legtöbbje nehezen beszerezhető, többnyire régiségboltokból származik, tömörfából készülnek, tömeggyártás helyett pedig általában kézzel készülnek, mindezek pedig az árukon is sokat dobnak.
Második helyen végzett a rusztikus stílus: a számítások szerint átlagos 6,994 angol fontot, azaz nagyjából 2,9 milliót kell ráköltenie a főbb berendezési tárgyakra annak, aki ezt az irányzatot választja. Bár a gótikához mérten jóval egyszerűbb és letisztultabb, ugyanakkor hozzá hasonlóan szintén a drágább tömör fa dominál a bútorainál, berendezési tárgyainál.
A harmadik legdrágább irányzat a shabby chic lett: átlagosan 5807 angol fontot kell költeni erre a stílusra, ami forintra átszámítva 2,4 milliót jelent. Bár a rusztikustól eltérően sokkal könnyedebb formavilág és anyaghasználat jellemző rá, a régi, vintage hangulatú bútorok mégis sokat dobnak a végösszegen.
Letisztult formavilág, funkcionális bútorok
A lista legalján végzett az egyszerű, letisztult formavilágú és a funkcionalitást előtérbe helyező skandináv stílus: a számítások szerint egy egyszobás otthon esetében nagyjából 3861 angol fontot, azaz körülbelül 1,6 millió forintot kell költeni a berendezésére.
Nála kissé drágábban jövünk ki, ha a bohém irányzatot választjuk, amely esetén 4204 angol fontot, azaz nagyjából 1,7 millió forintot kellene áldoznunk az otthonunkra.
Meglepő módon a „kevesebb több” elvet hirdető minimalizmus esetén még mélyebben kell a pénztárcánkba nyúlnunk, egészen pontosan 4530 fontba, forintra átszámítva 1,8 millióba kerülne bebútorozni ebben a stílusban egy egyszobás lakást.
A stílusok között közepén végzett az indusztriális stílus: összesen 5362 fontot, azaz 2,2 millió forintot kell költeni egy egyszobás lakás esetében a berendezésre.