Hobbi? Szenvedély? Szerelem? Ez a kis belvárosi lakásgaléria láthatóan mindhárom a tulajdonosa számára. Vendéglátónk Volent Éva, a fiatalon elhunyt Müller Árpád festőművész özvegye.
A házaspár először a szülők családi házának beépített padlásterében élt, majd egy budaligeti kétszintes kertes házba költöztek, ezután következett a Kossuth téri, majd a Régiposta utcai lakásgaléria.
Lakásgaléria egy izgalmas épületben
Szembetűnő, hogy mindegyik otthonukban a Bauhaus, az art deco és a retró kombinálása határozta meg a miliőt, és természetesen a férj, Müller Árpád festőművész képei is fontos szerepet kaptak. A most bemutatott lakásgaléria annyiban még különlegesebb, hogy maga a Régiposta utcai épület a Bauhaus legszebb budapesti emlékei közé tartozik.
– Történelmi érdekességként érdemes megemlíteni, hogy a hatemeletes épületet az irányzat egyik kiemelkedő hazai képviselője, Kozma Lajos tervezte az 1930-as évek közepén – meséli Éva. – Magyarországon ez volt az első garzonház, 32 és 40 m² alapterületű, remek beosztású lakásokkal, akkoriban egyértelműen újdonságnak számított.
A lakások egy részét azóta persze átalakították, de szerencsére a homlokzat és a lépcsőház megmaradt eredeti állapotában, és az épület ma már műemléki védelem alatt áll.
– Nem csoda, hogy amikor megláttam, majd kiugrott a szívem az örömtől – emlékszik vissza a tulajdonos. – Szinte hallani véltem időközben elhunyt férjem szavait: „Nekem is nagyon tetszik, feltétlenül vedd meg, Vicuskám.”
Ráadásul a lakás előző tulajdonosa visszaállította a funkciók eredeti, Kozma-féle rendjét; a csöppnyi konyhával egy térben található előtérből nyílik az apró fürdőszoba-WC, illetve a bejárattal szemben a nappali-háló. A záró szinten lévő lakásba beárad a természetes fény, a nappaliba az utca-fronti faltól falig ablakon át, a konyhába az udvarra nyíló ablakon keresztül.
– A panoráma a párizsi háztetőket idézi, és a lenyűgöző látványban a bejárat előtti, lezárható belső erkélyről is gyönyörködhet az ember – mondja Éva. – Mindez azonnal megbabonázott, és boldogság töltött el, mert tudtam, hogy itt ideális helyre kerülnek Árpád alkotásai. A régóta meglévő, szintén 32 m2-es Kossuth téri lakásgalériát ugyanis kinőttük, és számomra mindennél fontosabb volt, hogy méltó módon ápoljam a férjem emlékét.
Izgalmas gyűjtemény
Volent Éva hivatását tekintve grafikus és csomagolástervező, az általa kialakított terek is remek ízlésről, szakértelemről, határozott koncepcióról árulkodnak.
– Már a korábbi lakásunk berendezése is a Bauhaus és az art deco jegyében született, hangulatos retró elemekkel – magyarázza. – Eleinte az örökölt, kapott, talált vagy általunk-általam átalakított, felújított régi bútorok uralták az enteriőrt. Aztán az otthonunk szépítése hamarosan mindkettőnk szenvedélyévé vált, olyannyira, hogy a bútorok mellett a kedvenc stíluskombinációnkba illő egyéb kiegészítőket, használati és dísztárgyakat is gyűjteni kezdtük. Bolhapiacokon, vásárokon, hagyatékokból szereztünk be újabb és újabb darabokat. Rájöttünk, hogy tökéletes háttérként szolgálnak a Müller-festményeknek, ráadásul néhány darab inspirációforrásként is hozzájárult az alkotótevékenységhez.
– Mint a Kossuth téri lakásgalériát, úgy ezt is az évek alatt közösen, majd később egyedül összegyűjtött bútorokkal, tárgyakkal rendeztem be, hogy Árpád művei egy számunkra kedves környezetben kapjanak helyet. Ahogy a férjem fogalmazott: fontos, hogy a minőség találkozzon a minőséggel. És ez nem csupán a művészet alapvetése, hanem a lakberendezésé is.
A lakásgalériáról további fotókat nézhetsz meg a képekre kattintva.