A dán életérzés norvég megfelelőjeként emlegetik a friluftsliv irányzatot, amely a lakberendezésben is egyre nagyobb teret hódít magának.
Friluftsliv: irány a természet!
Bár a Norvégiából érkező, Henrik Ibsen drámaíró után keletkezett fogalom, a friluftsliv részben hasonlít a dán hyggéhez, mégis sokban különbözik attól.
Mindkét irányzat középpontjában a természet áll, ám míg a hygge filozófiája szerint az otthonunk az a menedék, amelyet puha textilekkel, számunkra örömöt okozó tevékenységekkel és melegséggel töltünk meg, addig a friluftsliv azt vallja: ha már otthon vagyunk, akkor is inkább a szabadban legyünk, semmint bent.
Fri=szabad, luft=levegő, liv=élet, azaz élet a szabad levegőn. A friluftsliv filozófiája arról szól, hogy mozduljunk ki a szabadba, kiránduljunk, sátorozzunk. Ha pedig ebben korlátozva érezzük magunkat, akkor egyszerűen csak alakítsuk úgy az otthonunkat, vele együtt a kertünket, a teraszunkat, hogy minél közelebb érezhessük magunkat a természethez.
A hygge és a friluftsliv tehát alapvetően a természettel való szoros kapcsolatról szól azzal a különbséggel, hogy míg a hygge esetében elsősorban a természetet visszük be az otthonunkban, addig a friluftslivnál inkább az ellenkezője: vigyük ki az otthonunkat a természetbe. Amennyiben pedig ez nem lehetséges, csempészzünk be belőle minél többet a négy fal közé.
Friluftsliv-tippek
- A kirándulásaink során gyűjtött tobozok, faágak, kövek és kavicsok tökéletes díszelemei lehetnek az otthonunknak. Rendezzük őket egy mutatós dekortálba, halmozzuk őket egy izgalmas üvegvázába vagy csak egyszerűen sorakoztassuk fel őket a polcainkon.
- Egy érdekes tapétával nagyobb beruházás nélkül is megváltoztathatjuk a hangulatot. Még egyszerűbb, ha az öntapadós változatok közül szemezgetünk: a friluftsliv jegyében a legjobb választás a vadregényes erdő motívumai, avagy a felhős égbolt, esetleg a zord hegycsúcsok látványa.
- Ne feledkezzünk meg az illatokról! A vadvirágos mezőket eukaliptusz vagy orgona illatú gyertyákkal csempészhetjük az otthonainkba.
- A szobanövényekkel a legegyszerűbb becsempészni a természetet az otthonunkba. A cserepes és vágott virágok mellett a szárított növénydekorációkkal is különleges hangulatot teremthetünk.
- A sűrű erdők vadregényességét idézhetjük meg print nyomatos poszterekkel, képekkel, vagy akár nyers fából készült bútorokkal, kiegészítőkkel.