A mikrohullámú sütő az egyik legelterjedtebb és legkeresettebb konyhai gép. A kereskedők kínálatában megtalálható készülékek sokfélék lehetnek, épp ezért utánajártunk, milyen szempontokra érdemes figyelni, ha vásárlásra adtuk a fejünket.
Mindenekelőtt azt kell eldöntenünk, szükségünk van-e egyáltalán mikrohullámú sütőre. Számos érv szól mellette; akár két perc alatt felmelegíthetjük a hűtőből kivett ételeinket. Joggal feltételezhetjük, hogy a mikrohullámú sütővel rendelkező háztartásokban alacsonyabb az élelmiszer-pazarlás. Ráadásul a kisebb ételmennyiségek felmelegítése ilyen módon sokkal energiatakarékosabb, mintha hagyományos elektromos tűzhelyet használnánk.
Ha megszületett a döntés, hogy mikróra van szükségünk, már csak el kell döntenünk, milyen legyen. Választhatunk kicsit és nagyot, szabadon állót és beépíthetőt, olcsó alapfelszereltségűt és innovatív technológiát…
A mikrohullámú sütők fontos tulajdonsága a méret. A legkisebb szabadon álló mikrók nagyjából 17 literesek, a legnagyobbak pedig hozzávetőlegesen 34 literes űrtartalommal rendelkeznek. Általános igények esetén a 23-25 literes változatok jelenthetnek optimális megoldást.
Érdemes figyelmet fordítani a kiszemelt készülék teljesítményére is. A jelenlegi kereskedelmi forgalomban kapható szabadon álló mikrohullámú sütők többsége 700-1000 közötti maximális teljesítményre képes. 700 watt alatt ma már elvétve találunk készüléket, 1000 watt felett sokkal gyakrabban, különösen a konyhaszekrénybe építhető változatok esetén.
Elsősorban a rendelkezésre álló funkciók határozzák meg, elégedettek leszünk-e a mikrohullámú sütőnkkel. A belépőkategóriában rendszerint olyan készülékeket találunk, amelyek kizárólag melegítésre és olvasztásra alkalmasak, vagyis nem teszik lehetővé ételek sütését vagy épp az úgynevezett crisp funkció használatát, ami kívül ropogós, belül omlós falatokat eredményez számunkra.
A magasabb fejlettségi szinttel rendelkező mikrók számos hasznos funkcióval rendelkeznek, azonban előfordulnak olyan esetek is, amikor szükségtelen extrákért kell fizetnünk. Egyes készülékek beépített mérleggel rendelkeznek, ami segítséget jelent a behelyezett étel melegítési idejének meghatározásában — elméletileg, noha az ételek különbözőek, ráadásul a tányér súlya is befolyásoló tényező.
Sokan aggódnak a mikrohullámú sütők veszélyei miatt; valóban jelenthet veszélyt az egészségre a készülékek által keltett sugárzás? Tudni kell, hogy a sugárzás nem juthat ki a készülék belsejéből; ha az ajtó nyitva van, nem tudjuk bekapcsolni, ha pedig működés közben megpróbáljuk kinyitni az ajtót, a készülék azonnal leáll. Ráadásul a mikrohullámú sütőben melegített ételek akár több értékes vitamint megőrizhetnek. Mivel ez esetben a melegítés gyorsabb, a hőre érzékeny vitaminok kevésbé sérülnek.
(PR cikk)