Javarészt a karácsonyra való készülődésről szól a december, ám egy jó kertész ilyenkor sem feledkezik meg a növényei gondozásáról.
Földlabdás fenyőfa: mire érdemes figyelni?
Ha nem vágott, hanem földlabdás fenyőt szeretnénk, akkor nem szabad az utolsó pillanatra hagyni a beszerzést. Az élő fenyőt ugyanis nem lehet csak úgy becipelni a fűtött lakásba, hanem hozzá kell szoktatni.
McMenemy Márk, hobbikertész a következőt javasolja:
Ültessük laza, nedves földbe és naponta permetezzük. Nagyon vigyázzunk, hogy mindig nedves legyen a talaja, de soha ne áztassuk el! Három hétnél tovább így se tartsuk bent a lakásban a fenyőt! Amikor visszavisszük a szabadba, ugyanúgy szoktatnunk kell a hűvösebb környezethez. A fát egy hétre helyezzük megint arra a hűvös, de világos helyre, ahol az ünnepeket várta. Itt se felejtsük el az öntözést!
Szobanövények gondozása
Decemberben a kert pihen, a figyelmünk ezért a szobanövényeinkre irányulhat. Szükségük is van ilyenkor a törődésre: a téli hónapokban sokkal kevesebb fényhez jutnak, a fűtött, száraz szobalevegő pedig szintén nem kedvez számukra. Ebben az időszakban sokkal könnyebben kaphatnak el növénybetegségeket, ezért legyünk rájuk figyelemmel: vizsgáljuk át őket rendszeresen, ha pedig bármilyen fertőzésre utaló jelet találunk, távolítsuk el a növény beteg részét, majd különítsük el a többitől.
Néhány tipp, amit érdemes betartani:
- A száraz levegő ellen vessük be a vízzel teli tálakat, amelyeket a növények cserepei alá vízzel teli tálat. Ezzel biztosíthatjuk a párás környezetet számukra.
- Rendszeresen, akár naponta érdemes langyos vízzel permetezni a növényeket.
- Óvatosan adagoljuk a vizet a növényeinknek: a téli időszak folyadékpótlása eltér a nyáritól, nincs szükségük annyi vízre! A túlöntözés legalább annyira veszélyes lehet, mint az elhanyagolás.
- A radiátor nem barátja a szobanövényeknek. Amennyire tudjuk, tartsuk távol a fűtőtesttől őket!
Milyen vízzel locsoljunk?
Sok növény, köztük az orchideák nagyon érzékenyek a kemény, klóros csapvízre. A legjobb természetesen az esővíz, ám ennek hiányában érdemes egy olcsóbb ásványvizet használni az öntözésükhöz. Az is sokat segít, ha a csapvizet néhány napig állni hagyjuk, mielőtt meglocsoljuk vele a növényeket.
Tápoldat télen: igen vagy nem?
A legtöbb szobanövény téli álmot alszik ebben az időszakban, ezért nincs is szükségük tápoldatozásra. Ezek földjét nyugodtan hagyhatjuk is kicsit kiszáradni két öntözés között. Ám az ilyenkor is virágzó növényeket, mint a fentebb említett orchideát, vagy akár a cikláment, mikulásvirágot ne hagyjuk tápoldat nélkül! A legjobb, ha ehhez lassan lebomló növénytápokat használunk, ezek akár 3 hónapra elegendő tápanyagot tudnak biztosítani.