Egy jó ruhaszárító praktikus társ a mindennapokban, ha megelégeltük, hogy folyton a ruhaszárítót kell kerülgetnünk: hamarabb megszáradnak a ruháink, mint ha teregetnénk, sőt a vasalás is egyszerűbb lesz. Néhány dologra azonban nem árt odafigyelni a vásárlás előtt.
Ki ne vágyna arra, hogy a ruhái villámgyorsan megszáradjanak? A ruhaszárító ritka bosszantó egy tárgy: mindig rossz helyen van a lakásban, beleütközünk, belóg a Zoomba, összecsuklik, arról nem is beszélve, hogy a száradó ruháktól fullasztó pára ül a lakásra – és nem is igazán esztétikus látvány. Mindezen bosszúságokat remekül kiküszöbölheti egy jól megválasztott szárítógép.
A szárítógép vásárlását azonban alaposan meg kell fontolni, hiszen praktikussága mellett hátrányai is lehetnek, mindenekelőtt: jelentősen megemeli a fogyasztást, és ezzel a kiadásainkat. Ezt részben kiküszöbölhetik a korszerűbb típusokba beépített takarékossági funkciók, így, ha ez egy érzékeny pont nálunk, akkor érdemes ilyen típust választanunk. Ezen túl más tényezőket is érdemes a vásárláskor mérlegelnünk.
1. Mennyire lehet zajos?
Ez egy másik kardinális kérdés a fogyasztás mellett a szárítógép vásárlásakor. Általánosságban azt érdemes észben tartani, hogy a kondenzációs készülékek halkabban működnek. Jó tudni: a termékek adatlapján egy decibelben meghatározott értéket találunk, ez minél alacsonyabb, annál kisebb zajhatással kell számolnunk.
2. Mekkora legyen a szárítógép?
Vásárlás előtt mindenképp gondoljuk át, hová fog a szárítógép beférni a lakásba. Ha már kinéztük a helyét, mérjük le, nehogy aztán kellemetlen meglepetés érjen! Kalkuláljuk bele azt is, hogy az ajtaját kinyitva is elég hely kell, hogy maradjon ahhoz, hogy ki- és bepakoláskor kényelmesen hozzá tudjunk férni. A tornyozás ebben az esetben nem elvetendő ötlet: ha elöltöltős mosógépünk van, akkor a szárítógépet helytakarékosan akár ennek tetején is elhelyezhetjük. Ilyenkor mindenképp figyeljünk arra, hogy a méretek passzoljanak, illetve az sem árt, ha színben is harmonizálnak egymással. A ma kapható készülékek már akárhol elhelyezhetők, nem szükséges lég- vagy vízkivezetés, mindössze egy szabad konnektorra lesz szükségünk a közelben.
3. Kondenzációs vagy hőszivattyús?
Ahogy más esetekben is, itt is először a prioritásainkat érdemes tisztázni. Ha a csendesség és/vagy az olcsóság fontosak nekünk, akkor érdemes kondenzációs készüléket választani. Ha azonban a fogyasztás miatt aggódunk, akkor a hőszivattyús szárítógép lesz számunkra a jó megoldás, amely zajosabb és drágább ugyan, viszont kevesebbet fogyaszt – plusz előnye, hogy miután alacsonyabb hőfokon működik, így jobban kíméli az érzékeny ruháinkat. Helyhiánnyal küzdőknek pedig egy harmadik típus, a 2in1, azaz mosó-szárítógép lehet a kézenfekvő megoldás.
4. Milyen töltetsúlyú gépet válasszunk?
A termék adatlapján látható töltetsúly (kg) azt jelzi, hány kg ruhát szabad a készülékbe pakolni. Figyelem: ezt a számot soha ne lépjük túl, mert az eredmény így nem lesz tökéletes, és még a fogyasztás is növekedni fog! Érdemes a mosógépünk méretéhez választani a szárítógépet, hogy a kimosott ruhákat azon nyomban meg tudjuk szárítani. A legnépszerűbbek a 8 kg-os szárítógépek, ezek már egy nagycsalád igényeit is képesek kiszolgálni. Kisebb igényűeknek a 7 kg töltetsúlyú szárítógép ajánlható.
5. Mennyit fogyaszt?!
A szokásos energiaosztály-jelzés mellett itt más tényezők is számítanak: például mennyire erős a centrifugánk, de emellett a ruháink minőségétől, természetes száradási gyorsaságától is függ a szárítás hatékonysága. Mindemellett, bár már az A energiaosztályba tartozó szárítógépek is jónak számítanak, de érdemes a minél takarékosabb, A++ vagy A+++ címkés modellt választani. Nem járhatunk rosszul, ha valamilyen ECO (takarékos) funkcióval is ellátott készüléket választunk, ugyanis ezek használatával minden alkalommal energiát spórolhatunk.
6. Milyen praktikus funkciókkal rendelkezzen?
A digitális kijelző nagyon praktikus, hiszen így mindig képben leszünk, mi történik. A legtöbb modellnél a programindítás késleltetése is beállítható, ami szintén egy praktikus funkció.
Emellett érdemes kiemelni az eleganciát sugárzó dobvilágítást és a program végi hangjelzés funkciót, melynek segítségével könnyen értesülhetünk arról, hogy lefutott a program, és kivehetjük a ruhákat.
Összefoglalva: a számos elérhető, eltérő modell közül válasszuk azt, amelyik a számunkra legmegfelelőbb!
(PR cikk)