A klasszikus zöldek, a piros színfoltok, az ünnepi díszek és a tűz melege még meghittebbé teszik az év legvarázslatosabb időszakát.
Az ünnepi asztalról esetemben elengedhetetlen kellék egy elegáns asztalközép, amelytől igazán emelkedetté válik az itt eltöltött idő a szeretteinkkel. E célra használhatjuk az adventi koszorút – igaz, az élő zöldekből készült darabok többsége négy hét után már veszít szépségéből. Helyettük inkább tegyünk ide egy feldíszített girlandot, avagy virágokat egy szép jardinierbe vagy vázába rendezve.
Fontos, hogy magas és karcsú vázát és gyertyatartókat használjunk, vagy épp ellenkezőleg, olyan alacsony dekorációt helyezzünk az asztalra, amely nem akadályoz abban, hogy lássuk a velünk szemben ülőt.
Bár az itthoni háztartásokban nem bevett szokás előre tálalva, svájci módon felszolgálni a karácsonyi menüt, mégis érdemes kipróbálni. Így sokkal kevesebb helyet foglalnak el az asztalra tett tálak, ezáltal pedig több hely marad a dekorációnak. (Nem utolsó szempont, hogy így a terítő is nagyobb eséllyel ússza meg a pecsétfoltokat.)
Ha van egy szép tálunk, vázánk, akkor olyan egyszerű dolgokból is készíthetünk elegáns asztaldíszt, mint pár szem narancs és néhány örökzöld ág.
A girlandokat azért kedvelem, mert sokrétűen felhasználhatóak a lakás ünnepi dekorációihoz. Étkezőasztalt, lépcsőkorlátot és bejáratot is nagyszerűen díszíthetünk velük. Én az élő örökzöldekből készült darabokat szeretem, mert, még ha műfenyő is a karácsonyfánk, akkor is érzünk fenyőillatot a lakásban.
Akinek van kandallója, mindenképp díszítse fel a párkányát, mert kifejezetten mesés látványt nyújt rajta a dús dekoráció.
Télre le szoktam cserélni a szófa és egy-egy díszpárna huzatát, ami praktikus, mert így bőven van időm kitisztíttatni a levett textileket és a hideg hónapokban amúgy is jobban szeretem élénkebb színekkel körbevenni magam. A szőnyegekkel szintén ez a helyzet: jó, ha van egy téli váltás. Ilyenkor előszeretettel használok zöldeket és élénk piros színeket, mert számomra ez a klasszikus és megunhatatlan színkombináció az, amitől igazán meghitt lesz a lakás hangulata karácsonykor.
Ajánlom mindenkinek, hogy ha kevesebbet is, de inkább minőségi karácsonyfadíszeket válasszon, amelyek maradandó értéket képviselnek azzal, hogy kiállják az idő próbáját. Ezeket évtizedek múltán is elővehetjük akár mi, akár unokáink, rokonaink, és addigra a piaci értékénél még jelentősebb lesz az eszmei értéke a hozzájuk fűződő sok szép emlék miatt.
Én kézműves kerámiákat, festett fa- és fémdíszeket, valamint üveggömböket szeretek gyűjteni, és minden évben más színű selyemszalagokkal kombinálva díszítem velük a fát.
A számomra legkedvesebb darab egy kerámia angyal, amelyet még a nagymamám hozott nekem Aachenből gyermekkoromban.
Minden évben ő a karácsonyfa csúcsdísze, hogy fentről vigyázzon ránk!
Természetesen nincs karácsony mákos és diós édességek nélkül, így elengedhetetlen, hogy az idei utolsó receptem, amit megosztok, ilyen legyen, szóval íme:
Tojáslikőrhabos mákos-diós Pagony módra
Nem azért mákos-diós, mert mindkettő kell bele, hanem mert bármelyikkel készíthető. A legelsőt mákkal készítettem és levendulás cukormázzal fedtem be, mert szerintem tökéletesen passzol a mák a levendulához, de idén karácsonyra kitaláltam egy téliesebb verziót, felhasználva a karácsonyi menü második elengedhetetlen kellékét is a tojáslikőrt.
A tésztához:
- 6 db tojás
- 10 dkg kristálycukor
- 15 dkg szoba hőmérsékletű vaj
- 3 csapott evőkanál porcukor
- 20 dkg darált mák
- 4 evőkanál narancslé és/vagy triple sec
- 2 púpos evőkanál búzadara
- 1 csapott kávéskanál só
- 1 citrom reszelt héja
- 1 púpos teáskanál/ 1 tasak vaníliás cukor
A krémhez:
- 2 dl mascarpone
- 2 dl habtejszín
- 2 dl tojáslikőr
Adjuk a darált mákhoz a narancslevet, vagy triple sec-et, majd a búzadarát, sót, a reszelt citromhéjat és a vaníliás cukrot. Válasszuk szét a tojásokat, de egy csepp sárgája se kerüljön a fehérjébe, különben nem lehet belőle kemény habot verni. Keverjük habosra a vajat a porcukorral, majd keverjük hozzá a 6 tojássárgát.
Vajazzunk ki egy 20 cm átmérőjű tortaformát és melegítsük elő a sütőt 200fokra. Kavarjuk bele a vajas masszába a mákos keveréket.
Kezdjük el felverni a tojásfehérjéket és amikor félkemény a hab, adjuk hozzá a kristálycukrot, majd verjük kemény habbá. Végül óvatosan forgassuk a masszához a tojásfehérje habot, úgy, hogy ne törjön össze. Öntsük a kész tésztát a formába és rakjuk be az előmelegített sütő közepére.
Vegyük vissza 170 fokra a hőmérsékletet és hőlégkeveréssel süssük fél órát. Akkor jó, ha szép aranybarna a teteje és ha beleszúrunk egy fanyársat, vagy pecsenyevillát, akkor nem lesz ragacsos.
Amíg sül, készítsük el a tojáslikőr habot. Keverjük el a mascarponét a tojáslikőrrel. Verjük kemény habbá a tejszínt, majd óvatosan forgassuk bele a krémbe, ennél is ügyelve rá, hogy ne törjön össze a hab, mert annál lazább lesz a végeredmény, majd tegyük a hűtőbe megdermedni.
Ha elzártuk a sütőt, nyissuk ki félig az ajtaját és még fél órára hagyjuk bent a süteményt, hogy lassan hűljön le. A tojáslikőr habot mártásos csészében szoktam eltenni a hűtőbe és tálalni, így mindenki ízlése szerint szedhet belőle a sütemény mellé.
További inspirációért kattints a cikk bármely fotójára.
Varázslatos decembert, meghitt ünnepeket, fehér karácsonyt és békésebb új évet kívánok a Griff Pagonyból mindenkinek!
Bánhalmi Attila
A Griff Pagony mindennapjait kövesd az Instagramon, vagy a Facebookon!