Szentendre rabul ejti az embert, és aki megszerette a hangulatos városkát, többé nem akar továbbállni – inkább felújít, átrendez és újragondol. Így született újjá ez a ház is.
A Szamárhegy Szentendre egyik legrégebbi, viszonylag érintetlen része. Romantikus kis kertek bújnak meg a kanyargó, macskaköves utcákban. Az itt élők nap mint nap fantasztikus panorámában gyönyörködhetnek, az ablakokból a háztetőkre, a Gödöllői-dombságra és a Dunára látni. Nevét az egykor itt tevékenykedő tobakosokról kapta, a törököktől átvett módszerrel dolgozó tímárok ugyanis errefelé hordták szamaraikkal a folyó vizét. Ilyen mesebeli környezetben található az a ház, ahová most bepillantást nyerhetünk.
A tulajdonosok Bárdos Zsuzsa lakberendezőt bízták meg otthonuk átalakításával. Különféle magazinokból régóta ismerték a szakember nevét, majd személyesen is találkoztak, barátság szövődött köztük, aztán több közös munka következett. Amikor időszerűvé vált szentendrei otthonuk átalakítása, természetesnek tűnt, hogy hozzá fordulnak.
Újragondolt terek és berendezés
– Mivel nagyobbak lettek a fiaink, úgy éreztük, végre belevághatunk egy kisebb felújításba. A parkettát szerettük volna felcsiszoltatni, újralakkoztatni, és persze szükség volt festésre is. Megkértük Zsuzsát, egyúttal frissítse fel a berendezést, a gyerekszobák helyett tervezzen felnőttesebb helyiségeket, és keltse új életre a nappalit – meséli Adrienn, a tulajdonos.
A meglévő bútoraikat elvitték a balatoni nyaralóba, hogy a nappali, étkező és a konyha hármasa teljesen új külsőt kaphasson. A közel 180 m2-es házban az alsó szint teljesen megújult. A konyha mellett korábban egy kamra volt, de úgy döntöttek, megszüntetik, és egybenyitják a két helyiséget, hogy nagyvonalúbb legyen a tér. Egy tágas szekrénnyel pótolták a tárolásra használt polcokat.
Fehér, keretes frontot kapott az új konyhabútor alsó szekrénysora, amelyen a parketta és a lépcső tölgy anyagával harmonizáló munkapult fut végig. A hátfalpanel egy márványhatású greslap, remekül illik hozzá a vékony, fekete keretes, átlátszó üvegű felső szekrény.
A faliszekrényeket egyedileg ide gyártatta a tervező, így magától értetődően folytatják a nyílászárók struktúráját. A fekete szín megjelenik a kerek asztalon és a hozzá tartozó négy széken is – általában itt reggelizik a család. A hatalmas tölgyfa étkezőasztal köré szintén fekete székek kerültek, ezek formavilága a neves dán dizájner, Hans Wegner 1949-es Wishbone Chairjét idézi meg.
Kicsit nomád, kicsit mid-century, kicsit loft stílusú otthon
Zsuzsa eredetileg a ’70-es évek stílusát szerette volna becsempészni a lakásba, de a tulajdonosok nem akarták, hogy retrohangulatú legyen az enteriőr, ezért további ötleteket kértek a tervezőtől. A végeredmény egy kicsit nomád, egy kicsit mid-century style, néhány loft elemmel – és kevés színnel. A nappaliban is a fekete-fehér-tölgy színhármas dominál, az új olasz dizájn- kanapék és lámpák kellemes hangulatot teremtenek.
Karakteres darab a fekete szőnyeg és a geometrikus mintájú puff, amely dohányzóasztalként is szolgál. Új külsőt kapott a korábban fehér gipszkartonnal fedett kandalló: fekete csempékkel borították, így most egy régi cserépkályhára emlékeztet. A szőnyegekkel harmonizáló lakástextileket is vásároltak, az ablakokat könnyű, törtfehér lenvászon függönyök keretezik.
Kisebb mértékben az emeleten is történtek változások. A szülői hálóban kárpitozott ágyvég került a falra, beszereztek néhány kisbútort, és lecserélték a fürdőbe vezető ajtót. A savmaratott, üveg tolóajtó helyére egy vékony, fekete fémkeretes ajtót választottak. Figyelemfelkeltő fekete lámpa adja a mennyezeti fényt, a Forestier Libellule légies hatást keltő artisztikus függesztéke szinte műtárgyként díszíti a szobát.
A fürdőben továbbfut a tölgyparketta, sőt a víztűrő komód is egy könnyű trópusi faanyagból (wawa) készült, ezen kaptak helyet a mosdók. Az épített zuhany aljára betonhatású kerámialapot tettek. A társasági élet színhelye a nappali és a hangulatos kert.
A terasz burkolata macskakő, a helyi hagyományoknak megfelelően. Az eltolható árnyékolók kellemes szürke színükkel a homlokzatot is öltöztetik.
Érthető, hogy a tulajdonosok erősen kötődnek Szentendréhez, hiszen nincs messze Budapest, a pezsgő fővárosi élet, ugyanakkor a kisváros ódon utcáit áthatja a nyugalom, a légkör kifejezetten családias. A gyerekek pedig igen nagy előnynek tartják, hogy minden elérhető gyalogosan. A felújításnak köszönhetően most úgy érzik, mintha egy új házba költöztek volna, mégsem kellett elszakadniuk a szeretett környezettől.
A további képekért kattints a cikk bármely fotójára!
Köszönet a kellékekért a GOAHOME, a virágdekorációkért pedig a Requiem Fleur üzletnek!