Kasza Gábor fotóssal és betontárgyakat tervező dizájnerrel, a Sekhina márka alapítójával beszélgettünk.
Honnan jött a név?
A héber shekhinah (sekina) szóból származik, és körülbelül úgy lehetne lefordítani: benne lakni. Az arab világban használatos sakhina (sakina) kifejezés jelentése: harmónia, otthonosság, békesség. Szóval az elnevezés az otthonosságra és a belsőépítészeti tematikára utal.
Hogyan fordult az érdeklődésed a betontárgyak felé?
Előzőleg fotográfusként dolgoztam, és a művészi felvételeimen gyakran megjelentek nyers látszóbeton felületek, vagyis a betonépületek esztétikája fontos szerepet játszott a munkámban. A betonos sorozat photobookjához betonborítót képzeltem el, de senki nem vállalta, hogy megcsinálja, ezért saját magam láttam neki. A folyamat alatt sok mindent megtanultam a betonról, szinte a hobbimmá vált, egyéb tárgyakat is készítettem belőle. Aztán jött a kapcsoló és konnektor ötlete. Mivel egy olyan munkára akartam váltani, ami kevesebb számítógép-használattal jár, és fizikaibb jellegű, vállalkozás szinten is belekezdtem a „betonozásba”.
Miért szeretsz betonnal dolgozni?
Az tetszik benne, hogy egyszerre érzékeny és finom, súlyos és kemény anyag, folyékony állapotában nagyon jól formázható. Az eredmény pedig – hála az előre nem kiszámítható foltoknak és buborékoknak – mindig valami egyedi. Az alkotás folyamata számomra egyfajta játék: keresem, hogyan lehet betonból funkcionálisan és esztétikailag is működő tárgyakat létrehozni. Így született meg a kapcsoló ötlete, mivel a falra inkább valamilyen szilikát illik (régen nem véletlenül porcelánból gyártották). Fenntarthatósági szempontból szintén fontos, hogy minél több helyen kiváltsuk a műanyagokat.
Milyen tárgyakat készítesz?
Alapvetően a betonkonnektorokat és -kapcsolókat fejlesztem, emellett főleg asztallapokat csinálok. Változatlanul készítek lakberendezési kiegészítőket a virágtartótól a gyertyatartóig, sőt fülbevalót is öntöttem már betonból. Mostanában lámpabúrákat is tervezek, ehhez egy speciális könnyűbetont alkalmazok.
Milyen jövőbeli terveid vannak?
A hangsúly a kapcsolókon és konnektorokon van, mert egyedi, más nem csinálja. Az első teendő most az, hogy elfogadtassam, bevezessem a terméket a piacra, ami alatt az egész európai piacot értem. Már elkészült a francia és svájci szabványú konnektor is. Emellett fontos feladat a gyártási kapacitás fejlesztése, és hogy mindenféle igénynek megfelelő változatokat készítsek.
Hol lehet kapni a tárgyaidat?
A műhelyemben, illetve a kisebb kiegészítőket például a MONO-ban.
(Az interjú a 2019-es decemberi Lakáskultúrában jelent meg.)