Jellemző, hogy a napkollektor és napelem fogalmát sokan összekeverik, és sokszor tévesen is használják. Elmagyarázzuk a fő különbségeket.
Meleg vizet készít a napkollektor
A napkollektor a nap által a földre sugárzott hőt hasznosítja, és leginkább meleg víz készítésére alkalmas. Felületét egy hőelnyelő szolárüveg alkotja, mögötte a csövekben fagyálló folyadék kering, amely a szolárabszorber segítségével melegíti fel a tároló vizét.
Vákuum- és síkcsöves kivitelben kapható, 45 fokos dőlésszögű, déli tájolású tetőre érdemes szerelni a paneleket. A nyári hónapokban teljes egészében gondoskodnak a szükséges meleg víz előállításáról, télen a 10-20%-át biztosítják. Egy négytagú család melegvíz-igényét 30 db csöves napkollektor fedezi. A bekerülési költség hozzávetőleg megegyezik egy jó minőségű gázkazánéval.
Nemcsak a napkollektor gyártója által ajánlott tartály használható a rendszerhez, hanem bármilyen nyomásálló, hőszigetelt tartály, például a gázkazán indirekt fűtésű víztárolója. Fűtésre drága megoldás, inkább csak rásegíthet a meglévő rendszerre.
Elektromos áramot termel a napelem
A napelem is a nap sugarainak energiáját hasznosítja, és így termel elektromos áramot.
A rendszer az ún. fotovillamos elven működik: a napenergiát arra használja fel, hogy félvezetőkkel feszültségimpulzust állítson elő, ezt alakítja át árammá egy generátor segítségével. Az áramot egy akkumulátor tárolja, illetve bekerülhet a hálózatba is.