Szépek, időtállóak és jó minőségűek – nem véletlenül népszerűek az olyan valódi fából készült burkolatok, mint amilyen a svédpadló is. Összegyűjtöttünk erről a padlótípusról mindent, amit tudni érdemes.
Hajópadló és svédpadló: mi a különbség?
A hosszanti szálirányú keményfa parkettát hívjuk svédpadlónak. Nem tévesztendő össze a hajópadlóval, ami szintén hosszanti szálirányú, de nem keményfából készül. A svédpadlók szélessége, vastagsága, valamint koptatója és hordozója vastagsága, anyaga gyártónként eltérő lehet. Általában lakkozott, lehet matt, selyemfényű, de rendelhető magasfénnyel is.
Melyek a svédpadló előnyei és hátrányai?
Minimum kétszer lehet csiszolni, 121 színben kapható, 13 fajta felületkezeléssel, és padlófűtésre is rakható. Lerakása lehet szabályos vagy kevert, 3 szélességi méretben. Létezik csomós és csomómentes változatban. Magas kopásállósága miatt bátran alkalmazhatjuk konyhában is. A hátránya annyi, hogy ahol a falak ferdén futnak, különösen figyelni kell a párhuzamokra a lerakásnál.
Milyen feltételek szükségesek a svédpadló lerakásához?
Csak egyenletes, sima felületre lehet lerakni, ennek érdekében melegburkolati aljzatkiegyenlítőt használnak, a falak mellett 8-10 mm-es dilatálással. Mivel a keményfában nagy a feszültség, erős, speciális ragasztót igényel.
Mire kell figyelni a vásárlásnál?
Mindenekelőtt érdemes természetes fénynél megtekinteni a terméket, de aki bizonytalan a színválasztásban, inkább vigyen mintát a helyszínre. A szabályos lerakásnál 5% ráhagyás szükséges, a szabálytalan szélességi méreteknél pedig 10%.