Rengeteg olyan történetről hallani, hogy mivel a bérlők »birtokon belül« vannak, akkor se lehet őket kirakni a bérelt lakásból, ha nem fizetik a bérleti díjat. Igaz ez? Megkérdeztük jogi szakértőnket, hogy mire figyeljünk a szerződéskötéskor.
Valóban igaz, hogy a birtokon belül levő bérlőt nem lehet kitenni vagy rendőrséggel kitetetni még akkor sem, ha bérletidíj- vagy közműtartozást halmozott fel, és a bérbeadó a szerződést felmondta – magyarázta a Lakáskultúrának Dr. Tar Luca, jogi előadó, a D.A.S. Jogszerviz képviselője.
– Ilyen helyzetekre eddig csak a lakás kiürítése iránt indított per volt a megoldás, melyben általában egy tárgyaláson dönt a bíróság, és még ha egyértelmű a helyzet, akkor is legalább pár hónap szükséges az eljárás lefolytatásához. Jelenleg lehetőség van arra, hogy a bérleti szerződést közjegyzővel készíttessük el, és ő lássa el azt végrehajtási záradékkal. Ez végrehajtható okiratnak minősül, amivel a bérleti szerződés felmondását követően a végrehajtóhoz lehet fordulni, aki szükség esetén karhatalmi segítséggel kilakoltatja a jogcím nélküli lakáshasználót. Ha nem közjegyző készíti a lakásbérleti szerződést, érdemes tájékozódni a bérbe vevő személyekről. A dátumok, a feltételek, a fizetési mód és határidő rögzítése fontos elem a szerződésben, miként az is, hogy pontosan mire terjed ki a használat. A törvény által szabályozott kérdések akkor is érvényesíthetők, ha azok nem kerülnek a szerződésben megszövegezésre.