Változatosabb típusok közül válogathatunk, technológiailag előrébb haladottak, nem utolsósorban pedig kedvezőbb költséggel üzemeltethetőek az elektromos fűtési rendszerek, mint a gázzal működő berendezések.
Elektromos padlófűtés: hőtárolós és közvetlen
Elektromos padlófűtéssel közel olyan hatást lehet elérni, mint a meleg vizes padlófűtéssel. Az alapja egy ellenállásötvözetből készült vezeték: a fűtőkábel melegszik fel, amikor csatlakozik az elektromos hálózathoz. Egyik fajtája a hőtárolós elektromos padlófűtés. A beton és a felette lerakott burkolat viszonylag hosszú ideig megtartja a hőt, ezért érdemes éjszakai árammal használni.
Másik változata a közvetlen elektromos padlófűtés. A fűtőszőnyeg kábele jóval kisebb teljesítményű, négyzetméterenként 100-150 W. Alig van rajta takarás, mivel a csemperagasztó rétegébe kerül, és csak addig meleg, amíg be van kapcsolva. Nyaralóban kifejezetten ajánlott, így télen nem kell vízteleníteni a fagy miatt. Kiváló kiegészítő vagy időszakos fűtésként, de mivel alacsony a fogyasztása, sokan a teljes ingatlan fűtését ilyen módon oldják meg.
Fűtőpanelek
Fűtőpanelekkel is biztosíthatjuk a meleget otthonunkban. A digitális hőérzékelőnek köszönhetően pontosan tartják a helyiségben a kívánt hőmérsékletet. A norvég panelek nagy előnye, hogy készenléti fogyasztásuk 0,5 W. A 2025-ös energetikai szabványnak is megfelel.
Hőtárolós kályha
A szerkezet hőtároló magja felveszi és tárolja a fűtőbetétek által leadott hőt, amit egy beépített ventilátor áramoltat a helyiség légterében, a készülék a termosztát segítségével azonos hőfokon tartja a levegőt. Halk, esztétikus, könnyű beszerelni, nem koszol, és nem igényel rendszeres karbantartást sem. Mivel éjszakai árammal is működtethető, a 2-7 kW teljesítményű készülékek üzemeltetése nem eredményez magas villanyszámlát.
Tipp: egy 40 m2-es, egyablakos, jól szigetelt helyiségbe elegendő egy 4 kW-os kályha.
Infrapanelek
Az infrapanelek belülről melegítik a testet és a tárgyakat, a helyiség levegőjét pedig ezek melegítik fel. Az elektromos áramot veszteség nélkül alakítják át, az emberi szervezet számára ideális 7-14 mikron hullámhosszú sugárzó hővé. Megfelelő megoldás allergiásoknak és a végtagfájdalmakkal küzdőknek, a rémhírekkel ellentétben a sugárzás nem káros.
Nincs hőközvetítő közege (mint a levegő, az aljzatbeton vagy a fal), tehát nincs hőveszteség, és kiválóan alkalmas nagy belmagasságú terek fűtésére. Egyaránt lehet kiegészítő és önálló fűtési rendszer. Az üzemeltetési költségeket tekintve a gázalapú fűtéshez hasonló, ám jóval gyorsabban fűt fel. A paneleket nem kell ablak alá szerelni, kerülhetnek a falon bárhová, a mennyezetre is. A készülék könnyen szabályozható, működése energiatakarékos.
Elektromos radiátor
A konnektorba csatlakoztatható kerámiabetétes, hőtárolós elektromos radiátor 5-8 órán keresztül energiatakarékosan használja az áramot. Felmelegszik, majd egyenletesen, szabályozható módon adja le a hőt. Nem jár kosszal, egyszerű szerelni, hangtalan, nem igényel karbantartást. Egy 1400 W teljesítményű radiátor ára kb. 170 000 Ft, és nincs semmilyen más költsége.
Klíma
Melegítésre a klímaberendezések is használhatók, de ez csak akkor kifizetődő, ha jól szigetelt, kis alapterületű ingatlanról van szó.
Tipp: kisebb elektromos eszközök is rásegíthetnek a fűtésre, például mobil kandalló, olajradiátor, különböző vonal- és hősugárzók. Persze nem csak árammal lehet fűteni gáz nélkül. A fatüzelésű kandalló vagy cserépkályha remek kiegészítő fűtés, és az egyik legkarakteresebb hangulatteremtő elem.