Sokoldalú, strapabíró és az őszi-téli balkonok éke a káposztavirág, más néven díszkáposzta.
A káposztavirág a hűvös hónapok egyik legszebb növénye, ami az üresen maradt balkonládákban és cserepekben is színt visz az őszi-téli kertekbe.
A díszkáposzta kb. 30-40 cm magas, különlegessége a fodros levelekben rejlik, amelyek a lila, zöld, és rózsaszín színben pompáznak, szinte egész télen át.
A nyáron még egyszerű zöld színű káposzta ősszel a hideg idő beköszöntével, és a világos órák csökkenésével együtt elveszti a leveleiből a klorofillt, így a levelei elszíneződnek. Épp ezért csak akkor színesedik a legszebben, ha a hőmérséklet 8 fok alá csökken.
4 érdekesség a káposztavirágról
A díszkáposzta, mint önálló faj nem is létezett, egy nemesítésnek köszönhetően élvezhetjük szépségét.
A díszkáposzta kétéves növény, ami azt jelenti, hogy a növény az első évben csak leveleket hoz, majd a következő évben virágot, és magokat is.
A díszkáposzta épp úgy a káposztafélék családjába tartozik mint a fejes káposzta, a kelkáposzta, karalábé, karfiol, brokkoli, stb. és szintén ehető, így nem csak kertek, de ételek díszítéséhez, salátaként, köretként is használják.
Télen különösen érdemes akár díszkáposztát is enni, mert tele van A-, B1-, B2-, C-vitaminnal és ásványi anyagokkal, például vassal és magnéziummal.
Nagyon egyszerű gondozni
Világos, napos fekvésben, lényegében bármilyen talajtípusba ültetve szépen fejlődik. Egyedül arra kell figyelni, hogy rendszeresen, de azért mértékkel öntözzük, mivel csapadékmentes időszakokban elkezdenek fonnyadni és száradni a levelei: nyáron öntözzük egyenletesen, mivel vízigénye magas. Ősszel, ahogy csökken a hőmérséklet, úgy csökkentsük a locsolást is.
Hogyan szaporíthatjuk?
Szaporítani magvetéssel lehet, a magokat májustól-július, augusztusig vethetjük el. Amikor négy-hat hetes lesz a palánta, akkor külön cserepekbe kell ültetni őket. Átlagos, kevésbé kötött földben fejlődik jól a növény. A fejlődő palántákat mindenképp árnyékos helyen neveljük, mert kevesebb fényben, színesebb levelek fejlődnek majd ki.