Egy igazi kertész a novemberi ködös időben sem pihen! Az év utolsó heteiben mindenképp ejtsük meg a következő kerti munkákat.
A november a kert télre való felkészítéséről szól. Ha vannak cserépben nevelt növényeink, amik átvészelik a telet, érdemes a kaspók alá tenni néhány téglát. A felesleges víz így nem áll meg a növény alatt, hanem elszivárog a tégla repedésein keresztül. Ez védheti meg növényünket a teljes átnedvesedéstől.
Milyen kerti munkák esedékesek még?
Novemberi gyümölcsfa ültetés
A folyamatot novemberben is elvégezhetjük még, a folyamat ugyanaz, mint tavasszal, csak arra ügyeljünk, hogy mindig megfelelően tömörítsük a talajt. De azt is megtehetjük, hogy csak az ültetőgödröt ássuk ki, szórunk bele némi szerves trágyát, és hagyjuk állni tavaszig. Így egy tökéletes, tápanyagokkal jól átitatott ültető gödör várja majd új lakóját tavasszal.
Őszi metszés
Több gyümölcsfának is hasznos az őszi metszés. Ilyen például az almafa, ami a nyár során rengeteg függőlegesen felfelé növekvő vízhajtást hoz. Ezeket célszerű tőből kivágni, mert csak elvonják az életerőt a növénytől.
Takarás a növények védelméért
Sok érzékenyebb, mediterrán származású növény, mint a füge vagy a különböző évelő fűszernövények nagyon meghálálják, ha télire kapnak egy kis takarást. Szerezzünk be szalmát, és takarjuk be vele növényeink tövét! A szalmaszálak közt lévő levegő szépen tartja majd a hőt, megóvva növényeinket a komolyabb hidegek során.
Az év utolsó fűnyírása
Ősszel a gyepen hetekig otthagyott levelek elveszik a fényt és könnyen száraz, barna foltok alakulhatnak ki, beindulhat a mohásodás. Utoljára novemberben érdemes füvet nyírni. Ilyenkor ne nyírjuk a füvet 4-5 cm-nél rövidebbre, mert a hosszabb fű jobban tudja hasznosítani a napfényt.
Virágos növények felszedése, cserepesek beköltöztetése
Fokozatosan szedjük fel azokat a virágos növényeket – dáliát, kánnát, gladióluszt, gumós begóniát –, amelyek nem bírják a fagyot. A gumókat, hagymákat télire raktározzuk el, például egy jól levegőző ládában a pincébe.