Az 1988. évi Lakáskultúra 4. számából készítettünk egy rövid összeállítást arról, hogyan is vette kezdetét a hajlított bútorgyártás. Tisztázni kell azt a tényt is, hogy nem minden hajlított bútor fűződik a Thonet céghez.
A történet
Kétségtelen, hogy a találmány és a szabadalom Thonet nevéhez köthető. Lényege, hogy bizonyos keményfa fajták – bükk, kőris – gőzölés hatására elvesztik eredeti rugalmasságukat, képlékennyé válnak. Ebben az állapotban alakíthatók, hajlíthatók, majd nedvességtartalmuk elvesztése után visszanyerik eredeti szilárdságukat és rugalmasságukat.
Michael Thonet már 1830-tól foglakozott rétegelt lemezek hajlításával és hajlított alkatrészekből álló bútorok építésével. Ezek könnyebbek és olcsóbbak a hagyomásnyos technológiával készült biedermeier bútoroknál. 1869-ben megkezdte működését a Jacob és Josef Kohn cég Bécsben. A későbbiekben ez lesz a Thonet-testvérek egyetlen komoly konkurenciája. Az elsődlegesség kétségkívül a Thonet gyárat illeti meg a hajlított bútorgyártás terén, a Kohn cég azonban a gondosabb anyagválogatás és finomabb megmunkálás révén lényeges magasabb nívójú terméket állít elő.
A stílus
A hajlított bútorgyártás kezdeti időszaka a biedermeier végére, a neorokokó elejére esik. Ebben az időben rendezi be Michael Thonet a bécsi Lichtenstein palotát saját tervezésű, hajlított elemeket tartalmazó bútorokkal.
A gyáripar gyors felfutása a romatika és az eklektika idejére tehető. A korábbi szokásoktól eltérően már nemcsak ülő- és állványbútorokat készítenek ilyen módszerrel, hanem a lakás teljes berendezéséhez szükséges összes bútort, lemezelt falú testbútorokat is.
A terveket először maga Michael Thonet készíti. Később fiai is terveznek, majd a termékek egységes arculatának kialakulása után ún. Rajziroda gondolja tovább az eredeti típusból adódó lehetőségeket. A Kohn cég a kezdeti időszakban a Thonet immár nem védett darabjait másolja. Az első világháborút követő gazdasági megtorpanás és az art déco egyedi kivtelezést igénylő darabjai nem kedveztek a hajlított bútornak, de azért nem állt le a termelés.
A gyűjtés
A koronként lekezelt „kávéházi” bútor mára a közelmúlt értékes emlékeként keresett és gyűjtött típusa lett. Igen keresettek a századforduló környékén keletkezett, a bécsi szecesszió stílusjegyeit magukon viselő hajlított bútorok, főként ha alkotójuk, tervezőjük neve is feltárható.