Lakásvásárlás esetén rengeteg szempontot figyelembe kell venni: fontos az ár, a fekvés, az elhelyezkedés, a megközelítés, a panoráma, az infrastruktúra, az ingatlan állapota, és a sor még hosszan folytatható. Az ingatlanbazar.hu segít eligazodni.
Csak akkor döntsünk egy új építésű társasházi lakás megvásárlása mellett, ha a kivitelező (gyakran egyben beruházó is) megfelelő referenciákkal rendelkezik. Ellenőrizzük a cég adatait, az általuk megadott információk hitelességét!
1. Építési engedély
Alapfeltétel, hogy a kivitelező rendelkezzen az ingatlanra vonatkozó jogerős építési engedéllyel. A határidőre történő átadás valószínűbb, ha a cég nem alvállalkozói rendszeren keresztül végzi az építést, hanem saját alkalmazottakkal. Érdemes a szerződésben rögzíteni, hogy milyen kötbér terheli a beruházót, amennyiben nem készül el határidőre a projekt.
2. Járulékos költségek
Előre tisztázzuk, hogy milyen járulékos költségek merülhetnek fel a vételár mellett, hiszen a használatbavételi engedély megszerzésének és az önálló helyrajzi szám létrehozását jelentő albetétesítésnek is lehetnek költségei, amelyek a vevőt terhelik.
3. Fizetési határidő
A felek megegyezésétől függ a fizetési határidők megállapítása, amelyet a minden részletre kiterjedő szerződésnek kell tartalmaznia; ebben többek között benne foglaltatik a lakás kivitelezéséhez kapcsolódó műszaki tartalom is. A fizetés ütemezését érdemes a készenléti fokok megvalósulásához igazítani, és írásban rögzíteni. A felelős műszaki vezető mindig írásban nyilatkozzon az aktuális készenléti fokról, csak ezután fizessünk!
4. Kulcsrakész lakás
Ma már sokan vásárolnak kulcsrakész lakást, amely kétségtelenül drágább, mint egy szerkezetkész ingatlan, összességében mégis ésszerűbb és célravezetőbb ez a megoldás. Manapság kevés a jó mesterember, így nemigen tud spórolni a tulajdonos, ha saját maga szervezi a hátralévő munkálatok lebonyolítását. Egyszerűbb, ha a kivitelező saját csapatával elvégez minden feladatot, és a legtöbb esetben – a garanciális szempontokat figyelembe véve – anyagilag is jobban megéri.
Használt lakás: melyek az előnyei és a hátrányai?
Ellene szól, hogy az esetleges átalakítás, felújítás költsége nehezen kalkulálható, ráadásul jó előre le kell szervezni a munkákat végző mestereket, mert rendkívül túlterhelt a szakiparág.
Egy régebben épült ingatlan esetében már nincsenek meg sem a műszaki tervek, sem az elektromos hálózatról, fűtésrendszerről, padló alatt futó csatornahálózatról, a vízvezetékrendszerről szóló leírások. Szakértő felkérésével azonban csökkenthetjük a rejtett hibák okozta kockázatot.
Új építésű ingatlan: mire érdemes figyelni?
Nehézséget jelent, hogy gyakran olyan lakásért ad foglalót a vevő, amely még el sem készült. Hátrány, hogy nem ismerheti jól a kivitelező céget, a munkája minőségét, és a leendő tulajdonosnak nem mindig van beleszólása a burkolat, a szaniterek, a beépített bútorok kiválasztásába.
Előny, hogy az új ház korszerű, megfelel az építészeti és hőtechnikai előírásoknak, a közműrendszerek (vezetékek, csatorna, fűtés, hűtés) újak és garanciálisak. A karbantartási költségen kívül csere- vagy felújítási költség nem merül fel. Emellett az ingatlan hőszigetelt, így a hőveszteség egy nem hőszigetelt épülethez viszonyítva jóval kisebb. Fenntartása tehát kevesebbe kerül, mint egy felújítandó használt lakásé.