Az építkezés, felújítás során az egyik legkényesebb kérdés, hogy milyen fűtés legyen a lakásban. Sokan ragaszkodnak a hagyományos gázkazános, melegvíz-keringetésű rendszerhez, pedig ma már számos korszerű technológia közül választhatunk – ezek egyike a cirkófűtés is.
Hogyan válasszuk ki a számunkra ideális fűtési megoldást?
Az optimális fűtési módszerhez mindenekelőtt vizsgáltassuk meg egy szakemberrel az ingatlan külső homlokzati és tetőszigetelésének minőségét, valamint a nyílászárók állapotát. Teljesen más fűtőkapacitás szükséges ugyanis egy társasházi garzonlakáshoz, mint egy önálló családi házhoz.
Az ideális rendszer garantálja, hogy költséghatékony módon, az igényekhez igazodva legyen fűthető az otthonunk.
A hagyományos gázkazánrendszerekhez megfelelő kémény, gázterv és engedély szükséges, illetve ajánlott az éves karbantartás, a radiátorok légtelenítése, a rendszer átmosása időről időre.
A dizájn tekintetében vonzó, hogy sok cég látványos új formákkal jelentkezik – ám a teendőkön és a költségeken ez nem változtat. A beszerelés, működtetés és karbantartás megkönnyítése érdekében egyre többen érdeklődnek az alternatív módszerek iránt.
A cirkórendszer előnyei és hátrányai
A jól ismert cirkórendszerhez a radiátorokon kívül tartozhat padló-, mennyezet- és falfűtés is.
A padlófűtés különösen a nagy belmagasságú terekben hatékony. A betonban elhelyezett csövekben 35-40 fokos előremenő fűtővíz áramlik, így nem éget és nem keringeti a port. Ugyanezen az alapelven működik a másik két eljárás, csak a kazánból áramló meleg víz a falakban és a mennyezetben futó csőkígyón halad végig. Ez esetben sem forró a víz, tehát nem fog szállni a por. Ráadásul a meleg évszakban használhatjuk hűtésre is.
A rendszer utólag is szerelhető, megfelelő gipszkarton elemekkel. Előnye, hogy nem foglalják a helyet a zavaró radiátorok, ám fontos fotókat készíteni a kiépítés során, hogy pontosan merre mennek a csövek, nehogy kár keletkezzen, ha esetleg később fúrni szeretnénk a falat.