Egy nemrég készített kutatás szerint sajnos még mindig jellemző, hogy olyan háztartási hulladékok is a lefolyóban végzik, amelyek egyáltalán nem odavalók – miközben mind a szennyvíz-vezetékhálózat, mind környezet védelmének szempontjából fontos lenne ezek elkerülése.
Vajon mennyire tudatosan használjuk a lefolyóinkat, azaz a mosdót, a vécét és a mosogatót? Többek között ezt is vizsgálta a Magyar Víz- és Szennyvíztechnikai Szövetség (MaSzeSz) a WWF Magyarország közreműködésével készített egy társadalmi felmérésében. Ahhoz ugyanis, hogy a szennyvízhálózat megfelelően működjön, és tisztított víz kerüljön vissza a természetbe, nemcsak a szennyvízelvezetést és -tisztítást végző közműveken múlik, hanem rajtunk is.
Az eredmények alapján a konyhai ételmaradékok esetén vagyunk a legóvatlanabbak. Habár a megkérdezettek több mint a fele (53,6%) – nagyon helyesen – soha nem önt háztartási hulladékot a lefolyóba, 7%-uk kifejezetten gyakran teszi ezt.
Ennél valamelyest jobb a helyzet a háztartási zsírok, olajok és vegyszerek tekintetében, hiszen ezeknél háromból két ember tudatosan kerüli a lefolyó használatát. A lejárt szavatosságú gyógyszerek esetében látható leginkább a helyes magatartás, ugyanis ezek esetében szinte mindenki (95%) helyesen jár el és külön gyűjti azokat.
Kovács Károly, a MaSzeSz elnöke a felmérés kapcsán kiemelte: természetes vizeink és a talaj megóvása miatt a víziközmű szolgáltatók tevékenysége elengedhetetlen és rendkívül fontos környezetvédelmi tevékenység. A háztartásokban keletkezett folyékony hulladékot, a szennyezett vizet, ugyanis nemcsak elvezetik, hanem több fázison keresztül szűrik és tisztítják, hogy a lehető legkevesebb káros anyag kerüljön az élővizeinkbe.
Ahhoz azonban, hogy a talajt és a természetes vizeinket megóvjuk a háztartásunkban keletkezett hulladékoktól, a szolgáltatók munkájára, a lakosság tudatosságára, valamint megfelelő állapotú, szivárgás és törésmentes víz- és szennyvízhálózatra is szükség van.