Egyszer kell megfizetni, egyszer kell megcsináltatni és évtizedekig jó lesz. A tanult mestereken kívül sok önjelölt gondolja azt, ért a kivitelezéshez. Íme, mire akarnak gyakran rávenni minket.
1. „Elég lesz az a hat centi, nálam is olyan…”
Ezt mondja a mester, aki bár hallott a hőátbocsátási tényezőről, meg a költségmegtérülésről, nem szeret ezzel foglalkozni. Ahhoz, hogy egy 80-as években épült átlagos családi ház megfeleljen a mai hőszigetelési követelményeknek, legalább 16 cm-es polisztirol lemezre van szükség.
Összehasonlításként: a 6 és a 16 cm-es hőszigetelő lemezt tartalmazó rendszer között a hatékonyság kétszeres, ami az árban – mivel csak a lemez ára változik – kb. 20%-kal jelent nagyobb költséget. A beruházás mindkét esetben kb. 4 év alatt megtérülhet.
2. „Most akciósak a lapok a festékboltban, nekem meg maradt az előző munkámból ragasztóm, a többit megveszem az építőanyagos haveromnál, jól kijövünk.”
A homlokzati hőszigetelés egy rendszer. A szedett-vedett anyagokból összebuherált homlokzatnak ki lesz a garanciális gazdája, ha minden elem más gyártótól származik? A rendszerelemek egymáshoz hangoltak, ezért a végeredményt befolyásolja, hogy összetartozik-e a ragasztó, a hőszigetelő lemez, az erősítő háló, a dűbel, az alapozó és a vékonyvakolat. A gyártói rendszerek tanúsítvánnyal rendelkeznek, és akár 10 év rendszergarancia vonatkozhat rájuk. Az akciókról így sem kell lemondani, de válasszuk a gyártói, teljes rendszer promóciókat.
3. „Itt van ez a színkártya, ki tetszik választani egy színt, és bepucoljuk a házat.”
Aztán nézhetjük évtizedekig az egyszínű, citromsárgára, babarózsaszínre, sötét vörösbarnára sikeredett házunkat. Miért választanánk olyan színt, amivel tele van az utca, ha ezerféle árnyalatban lehet kapni vakolatot? A homlokzat színének harmonizálnia kell a tetővel, a lábazattal, sőt a térburkolattal is. A kiválasztott szín(eket) a háznál kell kipróbálni. Néhány ezer forintért színmintát rendelhetünk. A többféle színt célszerű felhordani fa vagy gipszkarton lapokra, vagy magára a homlokzatra és kipróbálni, hogyan mutatnak a ház különböző oldalain, eltérő fényviszonyoknál. A színt befolyásolják a különböző szemcsenagyságú és struktúrájú vakolatfajták. Csak a gyárban kevert vakolat jó minőségű!
4. „Minek annyit variálni, elég, ha más színű keretet teszünk az ablak köré.”
A mesternek valóban az a legegyszerűbb, ha egyszínű a ház, szép nagy, homogén felületekkel. Pedig a homlokzatot tagolhatjuk különböző színekkel, optikailag javíthatunk a ház arányain, ha függőleges vagy vízszintesen részekre osztjuk – a magas házat vízszintes csíkokkal, az alacsonyt függőleges tömbökkel „szelidítsük meg”. Ha magas az eresz és kicsi az ablak, akkor felfelé növelhetjük a keret magasságát, és máris nem néz ki úgy, mintha lesüllyedtek volna az ablakok. Kis ügyességgel a színtervező programmal kísérletezhetünk saját házunk színezésével. Ugyanaz a ház eltérő színű felülettel egészen máshogy mutat.