Minden szülő életében különleges pillanat, amikor a gyermekének saját kuckót „építhet”. Lássuk, mitől lesz az kellően színes, izgalmas és otthonos a lurkó számára!
Milyen bútor kell a babának?
A csecsemő akkor érzi magát biztonságban, ha a szülei közelében van, ezért nem feltétlenül igényli a külön szobát. A kiságya is lehet a szülői hálóban, és napközben is úgy jó neki, ha anya és apa látó- és hallótávolságon belül vannak. Így, ha van is külön birodalma, érdemes azt ennek figyelembevételével megtervezni.
A babaszoba kezdetben a fürdetés, pelenkázás, alvás helyszíne, a bútorokat ennek megfelelően válasszuk meg. Vásároljunk egy sűrűn rácsozott kiságyat, amelyen a kicsi nem tudja kidugni a fejét. Praktikus, ha a fekvőfelület három szintben állítható, mivel a baba, amikor már áll, könnyen kieshet az ágyból, ha annak az alja nincs elég alacsonyan. Az ágykeretbe érdemes jó minőségű, természetes anyagból készült, mosható matracot tenni, hiszen a szinte az egész napját az ágyában töltő kicsi gerince még gyengébb. Hagyományos szivacsból és kókuszból készült darabot egyaránt választhatunk. Ez utóbbi természetes alapú, nagyon jó légáteresztő, antiallergén, és megfelelően alátámasztja a baba gerincét, de bármelyik típus mellett döntünk is, a fő szempont az, hogy a matrac ne legyen se túl puha, se túl kemény, így lesz kényelmes és egészséges.
Ám nemcsak a babaágy minősége fontos, hanem az elhelyezése is. Semmiképpen se tegyük külső fal mellé, hiszen az télen hideg, nyáron pedig meleg lehet. Ne kerüljön az ablak és a fűtőtest közelébe sem, mert ezek a helyek túlságosan huzatosak vagy fullasztóak lehet a baba számára.
Tippek
1.A pelenkázáshoz és az apró kozmetikumok, krémek elrejtéséhez válasszunk egy megfelelő magasságú komódot, aminek a tetejére később levehető pelenkázólapot szerelhetünk.
2.A ruhák tárolását egy polcos vagy fiókos szekrénnyel oldhatjuk meg. Hasznunkra lehet egy kényelmes szék vagy fotel is, ahová szoptatáskor vagy meséléskor
letelepedhetünk.
3.Felejtsük el a plüssfigurákat: a kicsinek nem tesz jót, ha túl sok inger éri! Az ágyba helyezett vagy abba mindenhonnan belógó színes, csipogó-zenélő játékok zavarják a baba nyugalmát, és csökkentik a mozgásterét.
Fő a biztonság – A balesetek elkerülése
Amellett, hogy milyen anyagból készül a berendezés, tartsuk szem előtt a biztonságot is. Vigyük magunkkal a csemetét, hadd próbálja ki a bútort, így használat közben is látjuk, mennyire masszív és stabil a kiválasztott darab.
Ellenőrizzük a bútor felületkezeléséhez használt festékeket, lakkokat, mesterséges anyagokat, hiszen azok mérgezőek lehetnek.
A felhőtlen hancúrozás érdekében ügyeljünk rá, hogy az élek, a sarkok és a fogantyúk lekerekítettek legyenek.
Mivel a gyermekek valamennyi érzékszervükkel kóstolgatják a világot, nemcsak a bútorok, hanem a padló, a falak és a textíliák se legyenek az egészségre károsak.
n A mi fejünkben meg sem fordul, hogy belekapaszkodjunk a fiókba vagy nekitámaszkodjunk az ajtónak, a kicsik azonban nem érzik a veszélyt, és olyan dolgokat is megtesznek, amik könnyen sérülést okozhatnak. Ezt elkerülendő a bútorokat lehetőség szerint rögzítsük, a szekrényajtókra és a fiókokra szereljünk biztonsági zárat, a szőnyeg alá tegyünk csúszás-, az ajtókhoz pedig becsapódásgátlót.
Fontos, hogy minden dugaljba kerüljön biztonsági konnektorvédő, hogy a már mászni képes baba ne tudjon belenyúlni.
Figyelembe kell venni azt is, hogy hol vannak a szobában a fűtőtestek. A radiátortól, konvektortól távol alakítsuk ki a gyerek életterét, és a televíziót, a számítógépet se helyezzük a közelébe.
Mi kerüljön a földre?
A gyerekek a legtöbb időt a földön töltik, ott játszanak, csúsznak-másznak, ezért fontos szempont, hogy milyen legyen a szobában a padlóburkolat.
Ebbe a helyiségbe semmi esetre se válasszunk hideg kőlapot.
A padlószőnyeg meleg, kényelmes, ám nehezen tisztítható, pont ezért ez a poratkák kedvenc helye. Léteznek olyan drágább, ám magas minőségű termékek, amelyeknél ez utóbbi „hátrányok” minimálisak – mindig ilyen mellett döntsünk!
Az ideális választás a laminált burkolat vagy parketta. Barátságos lesz tőle a tér, könnyen tisztítható, időtálló és strapabíró. Erre terítsük rá a játszószőnyeget.
Mivel a gyerekek többnyire a szoba légterének alsó régiójában tartózkodnak, érdemes padlófűtésben gondolkodni.
Cseperedők birodalma
Egy gyerekszobában bármi megtörténhet! A kicsi ugrál az ágyon, belekapaszkodik a polcba, egyik percben még legózik, a másikban már egy könyvet lapozgat. Nem csoda, ha pillanatok alatt elszabadul a pokol! Ezért olyan bútorokat válasszunk, amelyek stabilak, strapabíróak, és minél kevesebb helyet foglalnak el. Mivel a kicsiknek hatalmas a térigényük, igyekezzünk úgy berendezni a szobát, hogy elegendő hely maradjon az ágy, az asztal és a szekrények, polcok között. Az egyszerre több célt szolgáló, átalakítható, illetve tárolásra is alkalmas bútorok különösen jó szolgálatot tehetnek, hisz így elég hely marad a játékhoz. Ne feledkezzünk meg arról sem, hogy a lurkók szívesen használják a fantáziájukat, és örülnek, ha az emeletes ágyból kalózhajót, a szekrényből pedig saját búvóhelyet alkothatnak. A gyerekbútorok ebben a korban nemcsak használati tárgyakként, hanem egyben játékként is funkcionálnak.
A kicsik szeretik, ha rendezkedhetnek. Ezért célszerű néhány, az ő méretükben tervezett bútort, például kis széket, asztalkát, babzsákot vagy puffot vásárolni nekik.
A legnagyobb problémát a gyerekszobában a tárolás jelenti. Erre tökéletesek az ágy alá helyezhető ládák, a felakasztható zsákok, a falra szerelhető fiókos elemek, a kosarak. Minél több helyre lehet pakolni, annál jobb!
Milyen színeket válasszunk?
Igaz, hogy a gyerekszoba önálló birodalom, mégis érdemes odafigyelni arra, hogy harmóniában legyen a lakás többi részével.
A falak, a bútorok lehetőleg ne legyenek sötétek, komorak.
Mivel ez a helyiség a sok játéktól eleve tarka, bánjunk csínján a színekkel és a mintákkal. Háttérként a finom, meleg pasztellárnyalatok az ideálisak.
A gyerek temperamentumára is érdemes ügyelni a falszín kiválasztásánál. Az örökmozgó csemete számára nyugodtabb, békésebb közeget teremthetünk a zöld árnyalataival, míg élénkítő hatást pirosokkal érhetünk el.
A minták esetében jusson eszünkbe, hogy a lurkók ízlése napról napra változik, ezért vagy könnyen eltávolítható, cserélhető megoldásban, vagy kevésbé figuratív és divatfüggő motívumokban gondolkodjunk.
A fal festéséhez használjunk vízben oldódó diszperzites festéket vagy akrillakkot, míg a fafelületek kezelésére a vaksz, illetve az olaj a legalkalmasabb.
Mi kell a tininek?
A gyerekszoba használata során gyökeres változást az iskoláskor hoz, hiszen az ágyat a lurkó pillanatok alatt kinövi, a kis asztalt felváltja az íróasztal, és rövidesen a számítógépállvány, a gurulós szék is helyet követel magának. Ráadásul a csemete egyre többször vonul külön, zárkózik be, él a szobájában a hobbijának. Megjelennek a mindennapokban is a barátok, az ott alvó vendégek, ezért érdemes pótfekhelyről gondoskodni, kihúzható fotelágy vagy kanapé formájában. A gyerek szívesebben lesz otthon, ha a szobája tükrözi az ízlését, ezért mindenképpen vonjuk be a belső tér kialakításba. A lázadás elmúlik – ám addig is hagyjuk, hogy kiélje magát!
A gyerekek 10-12 éves korukig szívesen laknak együtt, így nem jelent problémát, ha egy szobán kell osztozniuk, sőt, óvodáskorban ez biztonságérzetet is ad nekik a sötétben. Persze, ilyenkor is érdemes egy-egy önálló sarkot kialakítani számukra, amit a magukénak érezhetnek. Nagyobb szobákban paravánnal vagy egy térbe forgatott polcos elemmel meg is oszthatjuk a helyiséget.