Belegondolt már, mennyire fontos szerepet játszanak a székek mindennapi életünkben? Nem csak funkciójukat kell betölteniük, de lényeges, hogy hosszú távon is kényelmesek legyenek.
Egy széknél ergonómiai követelmény, hogy megfelelő alátámasztást nyújtson a testnek, és kellőképpen stabil legyen ahhoz, hogy egy 60-100 kg súlyú embert is megtartson. Mivel nem egy statikus szerkezetről beszélünk – hiszen hátradőlünk, mocorgunk –, sokféle dinamikus erőhatásnak kell ellenállnia.
Egy átlagos szék ülőmagassága 40 és 46 cm között van, ehhez a mérethez igazítják az asztalmagasságokat is. Csak a bárszékek ülőmagassága különböző (70-72 cm); a magas tömegközéppont másfajta testhelyzettel párosul, így ezeket sokszor már háttámasz nélkül tervezik.
A karosszékek jellemzően alacsonyabbak (35-40 cm), más a dőlésszög, tehát itt a karfának nemcsak esztétikai szerepe, hanem valódi funkciója van, hiszen a sokszor hátrafelé dőlő, besüppedő ülőlapokról segíti a felállást.
Mivel az irodai szék az, amin a legtöbb időt töltjük, erre kell a legjobban odafigyelni. Általános tendencia, hogy a gyártók egyre többet költenek a technológiai vívmányokra. Egy drága irodai szék nemcsak előre-hátra dől, hanem oldalra is, felveszi a rajta ülő testtartását, majd ehhez alkalmazkodik a későbbiekben. A sok ülésnek azonban bizonyítottan egészségkárosító hatása van, ezért megoszlanak a vélemények, hogy érdemes-e egy olyan székbe invesztálnunk, ami annyira kényelmes, hogy egész napos üldögélésre csábít. Talán jobb egy egyszerűbb változat, amiről rendszeresen felállunk.
Fotók: Maisons du Monde, Kare, La Tenda Home/SIA Home Fashion, Butlers, SA Maison/Riviera Maison, La Tenda Home/Eichholz, IKEA, Finnish Design Shom/HAY, Amara.com/Fornasetti, Arkhenea/Kartell, PlyDesign