Lakatos Márk divatszakember szívesen változtatja a lakókörnyezetét. Legújabb otthonában, egy vízivárosi nagypolgári lakásban első pillanatban lenyűgözte a dunai panoráma.
A stylistként ismertté vált, de az utóbbi időben a gasztronómiában is teret hódító Lakatos Márk tudatosan változtat lakóhelyet 3-5 évente. Nem csak az új terek létrehozása vonzza, azt is élvezi, hogy Budapest különböző kerületeiben felfedezheti aktuális otthona környezetét, és időlegesen szervesen beépülhet oda.
Óbudán nőtt fel, lakott a Nagymező utcában, az Andrássy út környékén, legutóbb pedig a Tabánban, ahonnan áprilisban költözött a Vízivárosba. Mindegyik otthonában eltérő hangulatot alakított ki, az első például egy barokkos hangulatú loft volt, az utolsóban pedig a nagy tetőterasz szinte kerti miliője határozta meg a belső tereket. Itt visszafogott, szinte monokróm törtfehér színvilág uralta a helyiségeket, hogy érvényesülhessen a kinti zöld látványa. Jelenlegi lakásában azonban épp ezért színesebb berendezést képzelt el.
– Az ingatlanra a „dunai panoráma” kulcsszó segítségével bukkantam rá egy weboldalon, és azonnal lenyűgözött, amikor megpillantottam. A lakás 20 éve nem volt felújítva, és egy iroda működött benne, ami teljesen más funkciókat igényel, mint egy lakótér, mégis azonnal megragadott, mert fantasztikus adottságokkal rendelkezik – idézi fel Márk első látogatását.
A tágas nagypolgári lakásba rögtön belelátta a saját ízlésének megfelelő tereket, hiszen hivatásából adódóan nagyon vizuális típus. Ha stylistként dolgozik, gyakran fejben tervezi meg a szetteket is. Mindenképpen meg akarta őrizni a ház eredeti atmoszféráját, ám némi franciás hangulattal fűszerezve – főleg a Szajna-parti bérpaloták világa inspirálta. Stílusidegen bútorokkal és tárgyakkal megtörve az egységet harmonikusan eklektikus enteriőrt alakított ki.
– Nagyon szeretem azt a posztmodern eklektikus közeget, amely eltérő jellegű tárgyak, stílusrétegek egymáshoz illesztésével jön létre. A különböző stílusok, színek és formák együttese sajátos hangulatot teremt – vallja. A berendezést persze megelőzte egy alapos korszerűsítési folyamat, és a funkciókat is Márk igényeihez igazították – hiszen nem csak az otthona a lakás: itt működteti a vállalkozásait, az iskoláját, a lakáséttermét, és itt készülnek a videós tartalmai is.
A divatszakember bérli a lakást, ám teljesen szabad kezet kapott a tulajdonostól, aki felmérte, mekkora többletértéket jelent majd a későbbiekben a Márk által finanszírozott és lemenedzselt modernizálás és térracionalizálás. A helyiségek berendezése során a korábbi otthonából áthozott bútorok és a családi örökségből származó darabok adták az alapot, ezekhez ugyanis erősen kötődik. Egyébként is azokat az egyedi tárgyakat keresi, amelyeknek saját történetük van. Nem véletlenül kerültek a plafonra egy patinás pesti szálloda leselejtezett dizájncsillárjai.
– Az érzelemgazdag, szenvedélyes tereket szeretem, ahol sok minden történik, emberek, tárgyak, bútorok sztorijaiból jön létre egy nagyon személyes miliő. Közel áll hozzám a barokk, szeretem a túlzásait, a drámaiságát; ez is indokolja vonzódásomat a látványban gazdag enteriőrökhöz – magyarázza a stylist. Márk emellett kedveli a multikulturális hatásokat, külföldi útjairól gyakran tér haza egy-egy izgalmasabb tárggyal. Példaképei Karl Lagerfeld, Christian Lacroix, Pierre Bergé és Yves Saint-Laurent divattervezők, akik nemcsak kollekcióikban, de otthonaikban is harmonikusan vegyítették a különböző kultúrák jellegzetes vonásait, és fontos ihletforrást jelentettek számukra az utazásaik.
A falakat számos kortárs festmény, grafika és fotó díszíti.
– Imádom a művészetet, és szeretem inspiráló tárgyakkal körbevenni magam. Nem nevezném magam gyűjtőnek, de fontosnak tartom, hogy értelmes és értékes vizuális jelek legyenek a falakon – az sem gond, ha reprodukció –, de mindig hangsúlyozom, hogy ne válasszunk öncélú dekorációt! Kedvező áron is hozzá lehet jutni nívós művészeti alkotásokhoz, ez nem csak a gazdagok kiváltsága – mondja a szakember.
https://www.youtube.com/watch?v=omKEnoB8mfw&t=82s
A nagyvonalú térben nem véletlenül kapott központi szerepet a konyha és az étkező, hiszen Márk szenvedélye a főzés. Amikor vendégeket hív, az ételekhez egy komplett vizuális világot tervez, sőt alkalomadtán az élő zenei aláfestésről is gondoskodik. Ezt a szintén családi örökségből származó zongora biztosítja. Márk imádja a klasszikus zenét és az operát, jelenleg is tanul énekelni, és a magánórái többnyire itt zajlanak. Az éneklés nem csupán hobbi számára, tavaly áriát énekelt a Trafóban a Kvartett című darabban, és további tervei is vannak. Feltett szándéka, hogy amíg itt él, felfrissíti gyerekkori tudását, és megtanul zongorázni.
A lakberendezés és a stylingtevékenység között párhuzamot vonva Márk kiemeli, hogy mindkettő esetében alkalmazkodni kell az adottságokhoz – a cél a lehető legjobb forma megtalálása a lehető legjobb végeredmény érdekében, akár emberről, akár lakásról van szó. Úgy érzi, ebből a térből sikerült kihoznia a legjobbat. Egyetlen dolgot változtatna meg, ha nem bérleményről lenne szó: teljesen beépítené a gardróbot. De a sztenderek és a kipakolt ruhák látványa sem zavarja különösebben, hiszen ez teljesen megszokott egy stylist számára.
3 kérdés, 3 válasz Lakatos Márkkal
Melyik három szóval jellemeznéd magad?
Szabadság, művészet, hedonizmus.
Mit szeretsz leginkább a munkádban?
A gasztronómiában azt, hogy vendégül láthatok másokat. A divatban a túlzásokat: az öltözködés egy olyan nyelv, amellyel kifejezhetjük önmagunkat, és kísérletezhetünk. A színházban a karakterek tervezését (látvány- és jelmeztervezés). És persze szeretek színpadon lenni!
Van kedvenc dizájntárgyad?
Philippe Starck Juicy Salif citromfacsarója. Nagy energia van a formájában.
További képekért görgess a lenti galériához!
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!