Értő kezekben minden épület új életre kelhet – dánszentmiklósi háza átalakításához a kastélypark növényei adtak ihletet a neves lakberendezőnek.
A Kéttemplom Galéria és Bálint Ágnes neve szinte összeforrt a vintage és a country stílussal: az elmúlt évtizedekben a vállalkozásban szorosan összekapcsolódott a lakberendezés és a bútorkészítés.
A sok munka után azonban Ágnes nyugodtabb életre vágyott. Tudatosan megtervezte, hogy kiegyensúlyozottabb tevékenységet keres magának, és amikor úgy érezte, méltó utódokra talált, és jó kezekben tudhatja, amit felépített, eladta a céget. Az asztalosműhelyként használt dánszentmiklósi házát átalakította, és három éve megnyitotta a Hotel Botanica Vendégházat, majd idén elkészült a néhány lépésre álló Herbaház is, a volt festőműhely helyén.
– 2000 óta a miénk a régi Plósz-kastély ősfás parkjában található két épület, a kisebb egykor cselédház volt. Meghatározó adottság a kert, amelyet én mindig is úgy kezeltem, mint egy élő, működő parkot. A legjellegzetesebb növényei a hatalmas, árnyat adó platánfák, és a közel százötven éves osztrák feketefenyők. Ezek utódait már én ültettem, mivel az volt a célom, hogy élő erdőként fejlődjön a növényzet, a kisebb és nagyobb fák különböző nemzedékeivel – meséli vendéglátónk, aki már gyerekkorában is érdeklődött a kertészkedés iránt.
Amikor a tulajdonosváltást követően a cég egy másik, tágas műhelybe költözött a falun belül, Ágnes a felszabaduló két épületnek új funkciót keresett, hogy így teremtse meg a vágyott nyugodtabb közeget. A Hotel Botanica megnyitása óta már sokan szálltak meg itt, és nagy sikert arattak bútorfelújító-kurzusaik – csapatépítő tréningként is. A volt festőműhely átalakítása december elején kezdődött, és az első vendégek május végén foglalták el a Herbaház három új szobáját.
– A kert alapvetően árnyékos, de egy része naposabb, így itt emelt ágyásokat alakítottunk ki, hogy egy gyógy- és fűszernövénykertet telepíthessünk – magyarázza a tulajdonos a Herbaház név eredetét. A meglehetősen rossz állapotú ház teljes körű felújításon esett át. A növények az épület átalakítása során is fontos szerepet kaptak.
– Kicsi hotel vagyunk, tudtam, hogy valamivel ki kell tűnnünk, másnak kell lennünk – emlékszik vissza Ágnes. – A kert, a park annyira uralja a helyet, hogy ez adta az alapkoncepciót a berendezéséhez is, a Herbaház lakosztályai a Kamilla, Menta és Zsálya névre hallgatnak.
A lakberendező természetesen nem tagadta meg saját korábbi stílusát, az újjászületett épületek berendezésének darabjai nagyrészt saját gyűjteményéből származnak, a hiányzó bútorokat pedig a Kéttemplom Galériával együtt készítették el. A legkülönlegesebb darabok a szobák fókuszpontjának tekinthető ágyvégek, amelyek eredetileg régi fa nyílászáróelemek, spaletták, nagypolgári lakásokból származó ajtók voltak.
A felújítás során levágták a felesleges kiálló részeket, falcokat, takaróléceket használtak, majd Polyák Zita koptatott festési technikával az egyes szobák színvilágához igazította az egyedi alkotásokat. Szintén fontos szerepet játszik a mennyezet vadonatúj faburkolata, amely szervesen illeszkedik a térbe, mintha mindig is itt lett volna.
Az épületbe lépve egy hatalmas folyosó és előtér fogadja az érkezőt, a középpontban egy fehér kanapéval. A padlóra régi míves csempéket idéző burkolat került, a szobákba pedig famintás járólap.
– A Botanicában minden szobában fapadló van, így nem volt elég lakosztály, ahová kutyát is hozhatnak a vendégek. A Herbaházban ezért választottunk ilyen megoldást – magyarázza a tulajdonos.
A kert, a rozmaring, a levendula, a tárkony, a bazsalikom és a többi fűszernövény természetesen nem csak a nevekben bukkan fel – gyakran megjelennek a dekorációban, Robi, a szakács ezekkel ízesíti a reggelihez készített fogásokat, sőt kozmetikai termékek gyártásához is használják az aromás növényeket.
– Korábban felkértek Tokaj-Hegyalján egy gyógynövény-turisztikai látogatóközpont létrehozására, ennek a megtervezéséhez és kivitelezéséhez komoly kutatómunkát végeztünk, és olyan tapasztalatokat szereztünk, amelyeket később is kamatoztatni tudtunk. A projekthez rengeteg növénygyűjteményt vásároltunk, és ami megmaradt, azt itt felhasználtuk – mesél vendéglátónk új szenvedélyéről.
A lakberendező sokéves tapasztalatát mind a mai napig szívesen megosztja a cég új tulajdonosaival, ők pedig örömmel viszik tovább a hagyományokat. Ágnes ugyanakkor határozottan állítja, hogy jó döntés volt a váltás, és nagyon szereti új, sokkal nyugalmasabb életét.
További képekért görgess a lenti galériához!
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!