Budapest egyik különleges természeti adottságú részének izgalmas zsákutcájában bújik meg az a ház, ahol a következő izgalmas megoldásokkal teli otthon található.
Természetközeli hangulat a 21. század minden kényelmével – mind lakberendezési, mind technológiai újdonságokból tartogat izgalmas csemegéket ez a II. kerületben található okosotthon.
Már maga a lakásnak otthont adó új építésű társasház is különleges, hiszen nemcsak a környezete páratlan, hanem a tervezése is: hogy a lakók a lehető legkevésbé zavarják egymást, félszintes eltolást alkalmaztak a lakások között, így a lépcsőházi bejárat mellett minden otthonhoz külön liftmegálló is tartozik.
Bár a 64 m²-es, hatalmas terasszal rendelkező lakás első tulajdonosaként vette át az ingatlant Tamás, az eredeti tervek alapján az kevésbé felelt meg elképzeléseinek. Még a tervezés folyamatakor kapcsolódott be a munkákba Csupor Anna lakberendező-belsőépítész, aki lelkesen mesélt nem mindennapi projektjéről.
– Az első gondolatom az volt, hogy nagyon felszabdalt a tér. A lakás elrendezését annak ellenére, hogy új volt, alaprajzilag teljesen átszerkesztettük – magyarázza Anna, akinek a szeme előtt egy tágas, nagy terekkel rendelkező otthon képe lebegett sok praktikus tárolóval.
Így lett az eredetileg két hálószobás ingatlanból egy egyhálós, hatalmas nyitott terekkel bíró otthon. Mindehhez három helyiséget is egybenyitottak – ebből alakult ki végül a nappali-étkező-konyha hármasa. Mivel Tamás nagyon szeret főzni, ezért nem meglepő módon a konyha külön hangsúlyt kapott az alaprajzot tekintve is.
– A lakás arányaihoz viszonyítva a konyha valóban nagy lett. Nemcsak az előkészítő felületek, hanem a gépesítése is maradéktalanul ki kellett, hogy szolgálja Tamás főzési szenvedélyét, ezért mind dizájnban, mind technológiában a legkomolyabb felszereltséget kapta – vezet körbe a helyiségben Anna. A technológia egyébként az egész lakásban fontos szempont volt: egyik legnagyobb különlegessége, hogy a 21. századi kényelemről egy valódi okosotthon-rendszer gondoskodik.
– Tamás nagyon kedveli a technikai újdonságokat, számomra pedig izgalmas kihívás volt ennek megtervezése: a mennyezeti hűtés-fűtés funkciótól kezdve a redőnyök mozgatásán át a világításig, a lakás valamennyi funkciójának irányításáról egy okosotthon-rendszer gondoskodik, amelyhez a bejáratnál lévő touchpanelről, avagy akár több ezer kilométerrel arrébb, telefonról lehet hozzáférni – magyarázza a tervező, aki nem manuálisan vezérelhető világításrendszeren belül mindössze két villanykapcsolóra tudta csak rábeszélni Tamást.
A lakásban a fény szó szerint követi az itt lakók útját, erről a mozgás- és jelenlétérzékelők gondoskodnak. További különlegessége, hogy egyetlen gombnyomással valódi moziteremmé alakul át a tér: a házimoziprogram elindításával leengednek a redőnyök, néma üzemmódba áll a kaputelefon, beállítódnak a fények és bekapcsol tévé is.
A kialakítás során meghatározó szempont volt a tárolás kérdése is. Tamás pontosan tudta, mekkora tárolórészekre van szüksége ahhoz, hogy minden holmijának helyet találhasson, ezt pedig Anna a tervezés során mindvégig figyelembe vette.
A hálószoba falai az eredeti tervekhez képest kijjebb tolódtak, hogy ide kerülhessen a mindent elnyelő gardróbszekrény, ezen kívül pedig egy kis irodasarkot is helyet kapott itt, amely térben elválik a hálótól, nem zavarva az összhatást.
A hálóban található szekrényen túl a fürdőszobában lévő átjárószakasznál, valamint az előszobában is kialakítottak egy-egy tárolóegységet.
A lakás egyik legérdekesebb pontja kétségkívül a fürdőszoba lett: a hosszú, kissé keskeny, elnyújtott trapéz formájú helyiség egy alaprajzi átszervezés eredménye lett, amelyben egy 2-3 személyes szaunát is létrehoztak.
– Először tartottam a fürdőszobától a szokatlan formája miatt, ám a tér végébe került szaunával, a természetközeli megoldásokkal és a sok-sok ideáramló fénnyel az egyik kedvenc helyiségemmé vált – mosolyog Anna, aki még a hatalmas terű, variábilis nappalit, valamint a hálószoba ágy mögötti szeletelt téglafalát emeli ki, mint számára kedvelt pontok. Utóbbi régi téglák külső szeleteiből épült fel.
– Alapvetően jellemző rám, hogy szeretem keverni a modernt és a régit: úgy gondolom, hogy attól telik meg élettel és válik igazi otthonná egy tér, ha a benne helyet kapó dolgoknak van múltjuk és történetük – magyarázza a tervező.
Ez a fajta kettősség e lakás esetében finoman jelenik meg: minden beépített bútor egyedi, ám a lakásban helyet kapott néhány olyan megoldás, amely ezt a fajta „régiség” érzést közvetíti. Ilyen többek között a korábban már említett téglafal a hálószobában, de erre lehet még példa a nappaliban lévő, üveglap tetejű, eredeti G-plan dohányzóasztal, amely az artKRAFT üzletéből származik, avagy a fa dominanciája valamennyi helyiségben, kezdve a gyönyörű svéd padlótól a fürdőszobában található elemekig.
Az eredmény egy természetközeli hangulatú, modern, minden mai igénynek megfelelő okosotthon lett, amely tökéletes menedéket nyújt a világ elől.
További képekért görgess a lenti galériához!
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!