A körtétől és almától kezdve a barackon át az egzotikus fajtákig sokféle gyümölcsöt termeszthetünk konténerben.
Egyre több kertészetben és faiskolában kínálnak edényben nevelhető törpe fácskákat, amelyek nemcsak virágaikkal, hanem normál méretű, zamatos gyümölcseikkel is megörvendeztetik a balkonon kertészkedőket.
Bizonyos fajták genetikailag kis méretűek, másokat a növekedésüket korlátozó alanyra oltanak.
A kompakt almafajták legismertebbje után Ballerina fajtájúnak nevezett sudaras (oldalágakat lényegében nem növesztő), átlagosan 40-50 cm széles és 1,5 m magas oszlopos alma-, körte-, cseresznye-, barack- vagy szilvafácskák kis erkélyeken is elférnek. A nem önbeporzó egyedek mellé gondoskodni kell egy társról, hogy megtermékenyüljenek a virágporától.
Helytakarékos és látványos alternatívát jelentenek a duó és trió fácskák: ezeknél egy törzsre oltva növekszik két, illetve három egymást porzó fajta, és ugyanarról a tőről akár elütő színű terméseket, pl. piros, zöld-sárga és piros-sárga almát vagy kék és sárga szilvát is szüretelhetünk.
A kuriózumok kedvelői különböző fajta gyümölcsöket, pl. kajszit és szilvát termő párosítást is beszerezhetnek.
A törpe növekedésű edényes fákat a várható 4-5 éves élettartamuk alatt gyakorlatilag nem szükséges metszeni. Persze lombhullás után vagy kora tavasszal, lombfakadás előtt az el öregedett és egymást keresztező ágakat el lehet távolítani, illetve a kívánt magasságnál nagyobbra nőtt oszlopos fák tetejét vissza lehet vágni.
Praktikus tanácsok
A törpe gyümölcsfát legalább 30-40 cm átmérőjű műanyag konténerbe vagy télálló cserépbe ültessük, és szórjunk az aljára granulátumot a pangó víz ellen. Minél nagyobb az edény, annál kevésbé borul fel egy széllökéstől. A növényt világos, napos teraszon tartsuk, és sose hagyjuk teljesen kiszáradni a földjét. A tápanyagot műtrágyával vagy szárított marhatrágyával pótolhatjuk. Télen a fát húzzuk védett helyre. A cserepet és a falevelekkel takart tövet a törzs feléig bugyoláljuk be fagyvédő szövettel.
Tudtad?
Konténeres és földlabdás facsemetéket bármikor ültethetünk a fagyos, hideg hetek kivételével, de az őszi hónapok a legideálisabbak. Október közepén-végén még van elég idejük, hogy begyökeresedjenek a tél beállta előtt, és tavasszal minden energiájukat a növekedésre fordíthatják.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!