Nem tudom, ki hogy van vele, de a saját esetemben megfigyeltem: ahogy hűvösödik az idő, úgy válik egyre nehézkesebbé a napi vízadagom elfogyasztása. Ám szerencsére vannak rá bevált módszereim!
Az Okostányér ajánlása szerint a felnőtteknek naponta 2-2,5 liter vízmennyiség elfogyasztása javasolt. Ez nagyjából 8 pohár vizet jelent, amiből fontos, hogy 5 nagy pohár víz legyen. Erre bevált módszerem, hogy a napi rutinomba beépítem őket: egyet iszok reggel, majd délelőtt, délben, kora délután és kora este – egyszerű, követhető és betartható.
Tudtad?
A víz fontos ásványi anyagokat tartalmaz, mint amilyen a kalcium, a magnézium vagy a fluor. Érdemes alacsony ásványi anyag véve érdemes alacsony ásványianyag-tartalmú vizet, csapvizet fogyasztanunk (figyelem, ennek összetétele eltérő lehet!). Így elkerülhető az ásványi anyagok túladagolása. Az ásványvizek palackján mindez pontosan látható, így ellenőrizhető.
Ízesítsük!
Egy kis változatosság sosem árt: egyéni ízlés szerint felturbózhatjuk a vizünket némi ízesítéssel.Így ihatunk zöldség -és gyümölcsleveket, akár hígítva, tejes turmixokat, vagy gyümölcsökkel, zöldségekkel variált víz alapú koktélokat, isteni termelői szörpöket. Lehet bogyós gyümölcsös, epres víz, de a zöldségek közül az uborka is frissítheti és finoman harmonizál a vízzel.
Az én kedvenceim a friss fűszeres ízek: jöhet minden, ami mentás, bazsalikomos, citromfüves, vagy rozmaringos, amelyeket egy kevés citrommal, lime-mal vagy levendulaszörppel fogyasztok. Egészséges, finom és csoda szép italokat tálalhatunk velük.
Forró finomságok
A nyár végével a jeges italokat felváltják a meleg teák. Ha tehetjük, részesítsük előnyben a gyümölcsös változatokat, esetleg a gyengébb hatású gyógynövényteákat, amelyeket édesítés nélkül fogyasztunk.
Együk meg a folyadékot!
A nagy víztartalmú gyümölcsök, mint például a görögdinnye már lassan a múlté, de jöhetnek a levesek számtalan variációban.
Klasszikus gyümölcslevesek hidegen, langyosan, a hüvelyesekből készült melengető lencselevesfélék, bablevesek készülhetnek burgonyából, sárgarépából, sütőtökből és ilyenkor már a fagyasztott zöldségek is előkerülhetnek. A leves lehet akár egy főétel is, így a könnyű ebéd, vagy vacsora is hozzájárul a napi folyadékfogyasztáshoz.
A szervezetünk nem csak akkor szomjas, ha jelzi – jó, ha tudjuk, hogy a szomjúságérzet a dehidratáció egyik jele is lehet. Legyünk tudatosak: mindig tartsunk magunknál egy palack vizet, hogy azt bárhol feltölthessük friss vízzel.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!