A budapesti lakáspiac nemrégiben még soha nem látott magasságokban szárnyalt. Mindenki ingatlant akart venni, így az ingatlanárak is a csillagos égben jártak. Márciusban viszont idehaza is beütött a koronavírus járvány. A gazdaságot le kellett állítani, a turizmus azóta is padlón van. A külföldi turisták elmaradása az Airbnb-s szálláskiadást is rosszul érintette. Ez pedig kihatott az ilyen célú ingatlan vásárlásra is. Megnéztük, hogy 2020 őszén, hogy néz ki a fővárosi lakáspiac.
Drasztikus visszaesés után 2019-es szint
A koronavírus járvány elleni intézkedések hatására szinte az egész gazdaság leállt. Az ingatlanpiac is behúzta a vészféket és ezzel óriási visszaesést produkált. Viszont ahogy enyhült a szabályozás és megkezdődött a nyári nyitás, az ingatlanpiac is megrázta magát és visszatért a 2019-es szintre.
Az ingatlanárak nem változtak jelentősen, csak minimális visszaesés történt. Bár a járvány természetesen nem tett jót az ingatlanpiacnak, de nem is mért akkora ütést a szektorra, mint más iparágban. Már 2019 végén is lehetett látni a jeleket a lakáspiac lassulására. Így a járvány intézkedések csak egy lett a lassulást kiváltó okok között.
1 milliós négyzetméter ár
Járvány ide járvány oda, az új építésű ingatlanok négyzetméter ára még mindig az egekben jár. A Budapesti Lakáspiaci Riport legfrissebb kiadványa szerint a budapesti új építésű lakások átlagos négyzetméterára 967 ezer forint. Már ez is meglehetősen magasnak számít, de ha csak a budai oldalt nézzük, akkor az 1 millió forintot is meghaladja az átlagos négyzetméter ár.
Energiahatékony házak
A potenciális vevők egyre inkább olyan ingatlanokat keresnek, amelyek üzemeltetése minél kevesebbe kerül. Az energiahatékonyság így egy abszolút valid hívószó lett a lakáspiacon.
Azok az ingatlanok a legkelendőbbek, amelyek energetikai tanúsítványán a legalább BB-s energetikai besorolás szerepel. Ez gyakorlatilag a közel nulla energiaigényű házak energia besorolásának felel meg. Az új építésű ingatlanok 2021-től csak akkor kaphatnak használatbavételi engedélyt, ha ezt a szintet elérik. A legjobb energiafelhasználási mutatók eléréséhez a megfelelő hőszigetelés alapkövetelmény. Az energiahatékonyság pedig megéri a befektetést, mert általában drágábban és gyorsabban el is viszik ezeket a lakásokat, mint a kevésbé hatékony ingatlanokat.
Irány a külső kerület
Az ingatlanárak szárnyalása sokak számára teljesen elérhetetlenné tette a belső kerületek ingatlanjait. Az ő figyelmük így a belső kerületekről inkább a külső kerületekre, valamint az agglomerációra szegeződött. Itt már lehet találkozni sokkal pénztárcabarátabb átlagos négyzetméter árakkal. A járvány nem állította meg ezt a folyamatot, sőt továbbra is nagy népszerűségnek örvendenek ezek a kerületek, agglomerációk.
Tipp: Jusson eszedbe, hogy adásvétel során kötelező az energetikai tanúsítvány, ami egy képet ad az adott ingatlan energia felhasználási hatékonyságáról.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!