Budajenő utolsó házait elhagyva, a dombok között, két fehér épület hívja fel magára a figyelmet: a Patikakert igazi menedék, ahol a vendégek teljes kényelemben, mégis természetes környezetben pihenhetnek.
A saját otthona közelében hozta létre Tkacsik Márta a Patikakert vendégházat. A matematikus végzettségű tulajdonos egyre távolabb költözött a fővárostól, beleszeretett a kertészkedésbe, és ma már főleg táplálékkiegészítők készítésével foglalkozik – a hatalmas bogyósgyümölcs-ültetvény szolgáltatja hozzá az alapanyagot.
A helyi szabályozáshoz igazodva csak a telek három százalékát építették be, két különálló épületet emeltek, az egyik a feldolgozó, a másik a vendégház, amely egy napon talán Márta lányának otthona lesz. A szigorú megkötések miatt senki más nem építkezett a környéken, így valóban hamisítatlan vidéki csend és nyugalom várja az itt megszállókat.
Álma valóra váltásában Mártának lánya, az építész-belsőépítész Lívia segített, minden részletet együtt találtak ki.
– A fő szempont az volt, hogy az épület harmonikusan illeszkedjen a tájba. Egyszerű formákat használtunk, és mivel mindketten szeretjük a határozott, akár kemény vonalakat, ezek adták az alapot – emlékszik vissza a tulajdonos. Az eredmény tökéletesen megfelel az alapvető célkitűzésnek, hogy a természeti környezet és az ember alkotta dolgok ne váljanak egymás kárára. Minden részletet ennek szellemében dolgoztak ki. Amikor például felmerült a kérdés, hogy milyen színű legyen az épület, a fehérre esett a választás, hogy nyilvánvalóan jelezze az emberi alkotást.
Persze fontos volt a hasznosság is, különösen a feldolgozó esetében. Ez egy funkcionális épület, mint egy régi parasztház, ugyanakkor maximálisan kielégíti a 21. századi igényeket. A hatósági előírások sok tekintetben meghatározták a terveket, és persze a választott technológiához is igazodni kellett, mivel könnyűszerkezetes passzívházak létrehozása mellett döntöttek; bár hivatalos passzívház minősítéssel nem rendelkeznek.
– Ki akartam próbálni, hogy lehet ilyen módon passzívházat építeni. A betonnal természetesen könnyebb dolga van az embernek, mert ott van tömeg, de végül így is megoldottuk. A módszer miatt viszont jó előre át kellett gondolni minden kiállás, berendezés helyét. Segített, hogy már rengeteg költözést, átalakítást és építkezés megéltem, és mindegyikből sokat tanultam – mondja Márta, aki a generálkivitelező feladatait is magára vállalta.
– Azt akartam, hogy mindenre legyen elég idő, senki ne sürgessen, és átgondoltan hozhassuk meg a döntéseket. Ehhez pedig az kellett, hogy én irányítsam a munkálatokat – teszi hozzá.
Főként természetes anyagokban gondolkodtak, így került a külső falakra a hullámpala borítás; a tulajdonosok most kíváncsian várják, idővel hogyan fog érni ez a betonból készült anyag. A passzívház egyik fontos eleme a nagy üvegfelület, amely télen fűti a házat, nyáron azonban gondosan árnyékolni kell. Erre szolgálnak az eltolható fémárnyékolók, amelyek között nincs két egyforma. A paneleket Márta lánya, Lívia tervezte, és a lakatos lézerrel vágta ki a nyílásokat; behúzva vidám mintát vetítenek a belső térbe. A fém máshol is hangsúlyos szerepet kap: a két épület közötti pergola szintén egyedileg készült, és szinte egy katedrális érzetét kelti.
– Valóban a béke templomának szántuk ezt a helyet, ki lehet ülni enni-inni, és zavartalanul pihenhet az ember az ejtőernyőselyemből készült nyugágyban. Éppen ezért nem fedtük le, hiszen lényeges, hogy szabad áramlást engedjen a levegőnek, az energiának – meséli Márta. A kaputól a teraszig vezető magaságyások is fémből készültek, és máris szép rozsdás patinát kaptak.
A házba lépve a vidám színekkel berendezett előszobába, majd az étkezőből és nappaliból álló közösségi térbe jutunk; az étkezőből nyílik a tolóajtóval elválasztott konyha. A dekorálást nagyrészt Márta végezte, aki fotózással és festéssel is foglalkozik, így saját képeivel díszítette a falak egy részét, sőt az ő munkája a konyha egyedi festett tolóajtaja is.
– A kedvenc színeink a szürke és a zöld, és ezt le sem tagadhatnánk – magyarázza a háziasszony. – A berendezésnél a kiindulópont a spanyol csempe volt, amire még a tervezési folyamat elején bukkantam rá, és rögtön meg is vettem, aztán évekig a kertben állt.
Ez a karakteres csempe látható a konyhában és az emeleti fürdőszobákban is. A padlóra az alsó szinten egységesen szürke járólap került, ami semleges hátteret ad a színes bútoroknak, kiegészítőknek. Márta remek stílusérzéke az apró részletekre is kiterjedő figyelemmel párosul, itt minden párnának, vázának szerepe van.
– Aránylag kevés pénzből sikerült egyedivé varázsolni a helyiségeket, a berendezést egyfajta luxus jellemzi, de távol áll tőlem a csillogó, magamutogató fényűzés. Számomra az a luxus, ha egy helyen valóban jól érzem magam – mondja. – Ezért sem akartam lakberendezőt: egy személyre szabott otthonban nem lehet meghatározó valaki más stílusa.
A földszinti közösségi terekből a nyugalomra vágyók elvonulhatnak a felső szintre, ahol a tágas előtérből nyílnak a szobák és a fürdőszobák. A terek itt is nagyvonalúak, egyediek, az újrakárpitozott régi fotelek megadják az alaphangulatot, a falakat pedig Márta fotói és a vietnámi utazásáról hazahozott tárgyak díszítik. A szobákba kifejezetten az egyes helyiségek adottságaihoz tervezett bútorok kerültek, de egy esetleges funkcióváltással számolva arra is gondoltak, hogy minden szétszedhető és átrendezhető legyen.
Az alapdarabokat ötletes színfoltokkal tették izgalmasabbá. Kiemelt szerepet kaptak a fényforrások: mivel nyáron a behúzott árnyékolók gondoskodnak a kellemes hőmérsékletről, többféle helyi és központi világítás közül választhatnak a lakók. Az épületek szoros egységet alkotnak a kerttel, utóbbi megtervezésében a Gyermelyi Kert szakemberei voltak a tulajdonos segítségére. A birtok nagy részét elfoglaló ültetvényt a ház nagy teraszától növények határolják el, valamint egy biofürdőtó, amely a vendégek kedvence.
A gondos növényválasztásnak és elrendezésnek köszönhetően a teraszról és a közösségi helyiségből a település házai egyáltalán nem látszanak, mintha valóban a természetben lenne az ember.
Még több képért görgess a lenti galériához!
Köszönet a kellékekért a H & M Home, a Zara Home, a Butlers, az Arioso és a Hephaistos üzleteknek.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!