Az egyre népszerűbb hobbi jó lehetőség az egyedi megoldásokat kedvelő ezermesterek számára, és a környezettudatosság szempontjából is fontos az újrahasznosítás. Kövessük a Remodel Stúdió alapító-ügyvezetője, Kiss Mónika tanácsait!
El kell szomorítanunk azokat, akik azt hiszik, hogy a régi, akár a nagymamától örökölt, akár egy online aukciós oldalon „levadászott” kárpitos bútor egy egyszerű áthúzással megmenthető – magyarázza Kiss Mónika, a Remodel Stúdió alapítója és ügyvezetője.
– A Remodel Stúdiónál nem is vállaljuk el a megbízók által behozott darabok felújítását, hiszen általában csak a bontást követően derül ki, hogy az átvett bútor valójában milyen állapotban van, és így milyen munkára van szükség a helyrehozatalához, vagyis igen nehezen kalkulálhatók előre a költségek.
Mónikáék sokszor szembesülnek azzal, hogy a foteleken 3-4 réteg kárpit található. A kárpitok között megbújó tárgyakból pedig már komoly kis gyűjteménnyel rendelkeznek: van köztük körömolló, rejtvényújság, ceruza és aprópénz…
Higiéniai okokból a kárpitrétegek lebontása után a tömőanyagokat is el kell távolítani, akkor is, ha egyébként jó állapotúnak tűnnek. Amikor már a favázig lecsupaszították a bútort, akkor jön a munka oroszlánrésze, a kárpitozáshoz használt szegek eltávolítása. Ma már tűzőgépet használnak, de a régi darabok még hagyományos technikával készültek. A csapolások, ragasztások ellenőrzését sem mulaszthatjuk el, különben a felújítást követően széteshet a váz, eltörhet a karfa, a láb vagy akár egy összekötő elem.
A Remodelnél a látszó farészeket minden esetben teljesen lecsiszoljuk, mivel mi nem bútorfestékkel, hanem páccal dolgozunk. Ez komoly munka, hiszen minden meglátszik rajta, de meggyőződésünk, hogy a fa természetes szépségét nem szabad elrejteni – avat be a részletekbe.
Az adott darabot csak ezt követően lakkozzák vagy olajozzák, a darab stílusához illően. Maga a kárpitozás már csak öröm és játék, ekkor ölt végleges formát – akár új stílusban – a megifjodott bútor. A kárpit kiválasztásánál számos szempontot figyelembe kell venni: egyaránt fontos a tartósság, a komfort, a tisztíthatóság, a stílus, a szín és a minta.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!