Carlo Mollino főleg építészként és dizájnerként ismert, de autóversenyzéssel, fotózással, divat- és díszlettervezéssel is foglalkozott.
A sokoldalú tehetség 1905-ben született az olaszországi Torinóban. Szülővárosában végezte felsőfokú tanulmányait, 1931-ben kitüntetéssel diplomázott. Már az egyetemi évek alatt sikerült elnyernie egy rangos elismerést, ugyanis 1930-ban neki ítélték a G. Pistono építészeti díjat.
Ezt követően mérnök apja irodájában dolgozott 1948-ig, közben folyamatosan részt vett szakmai pályázatokon. Torinóban számos munkája megtekinthető, például az Auditorium Rai di Torino és a Regio Színház.
Nem csak építészként és belsőépítészként csillogtatta meg tudását, bútortervezéssel is foglalkozott. Leginkább az ülőalkalmatosságok terén alkotott maradandót – nagy sikert aratott például az Ardea fotel –, de kecses íróasztalai – mint a Cavour – szintén népszerűek a mai napig.
Az általa tervezett bútorok főként egyedi és kis szériás darabok, nem csoda, hogy az aukciósházak élénk érdeklődést mutatnak irántuk. Az 1949-ben készült Casa Orengo egyedi tölgy és üveg asztala világrekordot döntött a legdrágábban elkelt 20. századi bútorok piacán, ugyanis 2005-ben 3 824 000 dollárt adtak érte egy New York-i árverésen.
Mollino munkásságában az organikus szemlélet meghatározó szerepet játszik; a kecses, íves vonalak és a gömbölyded alakok ötvözésével modern és elegáns kompozíciókat alkotott. A mindennapi életből, a természetből merített inspirációt a szürrealizmus és a futurizmus jegyeit magán viselő, biomorf műveihez. Egyedi látásmódjával és stílusával Mollino merőben különbözött kortársaitól, különösen a merev, racionalista milánói irányzat képviselőitől.
Szenvedélyesen szeretett síelni, hobbijáról könyvet írt, amelyhez saját illusztrációkat készített. A sport iránti rajongása még építészi munkásságában is tetten érhető, több hangulatos hegyvidéki házat tervezett – az egyik legismertebb a Slittovia del Lago Nero –, amelyek a mai napig üdülőként működnek.
Az autóversenyzés szintén fontos volt számára: 1955-ben részt vett a Le Mans-i 24 órás autóversenyen, méghozzá a többedmagával tervezett és épített, Bisiluro névre keresztelt versenyautójával. A látványos járművön is visszaköszön az organikus vonalvezetés és formavilág.
Fotográfusi tehetségére csak halála után derült fény. Mollino éveken keresztül készített fotókat, többnyire aktokat, egy olyan lakásban, amit ő maga tervezett és rendezett be, és aminek létezéséről a családja sem tudott. Az 1973-ban előkerült több mint 2000 polaroid fotón női aktmodelljeit saját tervezésű bútorai társaságában örökítette meg.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!