A régi, klasszikus, századfordulós hangulat elengedhetetlen elemei a stukkók, amelyek nemcsak díszítenek, hanem tagolják is az adott falrészt.
A Pazar megoldások című lakásriportunkban szereplő patinás otthon egyik legmeghatározóbb hangulati elemei voltak a stukkók, amelyekkel a tervezők továbbvitték a ház eredeti, neobarokk stílusát a belső terekbe. Ezekről kérdeztük a lakás tervezőpárosának egyik tagját, Alireza Tajikot.
Milyen anyagból készülnek?
Eredetileg homokból, mészporból és gipszből készültek, enyves víz hozzáadásával. Ma már leginkább kemény expandált vagy extrudált polisztirolhab az anyaguk.
A különböző típusok előnyei és hátrányai
A polisztirol előnye, hogy könnyű beépíteni a kész léceket, mintákat, hiszen csak fel kell rögzíteni saját ragasztójával a falra, és fehér színe miatt nem nehéz festeni sem. Van saját profilsimítójuk, így egyszerű összedolgozni az egymás mellé kerülő darabokat. Pótolni is könnyű, hiszen cikkszám alapján meg lehet venni a pótlást. Ezenkívül nem vesz fel vizet, nehezen ég, és hőszigetelő tulajdonsága miatt gátolja a penész és a hőhíd kialakulását.
Hátránya, hogy gyártás után 4-5 hónapig még zsugorodik az anyag, tehát pihentetett lécet érdemes vásárolni, nehogy az illesztéseknél rések nyíljanak.
A gipsz előnye, hogy nem kész elemekből kell választani, bármilyen minta kialakítható. Javítása könnyű, saját anyagával történik. Hátránya, hogy nehéz, törékeny és esetenként csavarokkal, ragasztóval vagy mindkettővel kell rögzíteni.
Milyen terekbe javasolt?
Jellemzően klasszikus terekben, leginkább nagy belmagasságú, régi, századfordulós, historizáló épületekben mutat jól ez a faldekoráció. Általában képet, tükröt vagy lámpát foglal körbe keretként egy-egy kazetta. Rengetegféle kapható, formájuk alapján kategorizálhatók, és az elnevezésük segít a tájékozódásban. Vannak koronázólécek, holkerlécek, rozetták és így tovább. A bonyolult, hullámzó felületű elemek kifejezetten klasszikus stílusú terekbe valók, azonban az egyszerűbb, letisztultabb profilú lécek modernebb helyiségben is használhatók.
Kiosztás és a tervezés
Elsősorban az épület homlokzatának a stílusa és a falak mérete számít. A részletek tekintetében viszont a meglévő ajtók és ablakok osztása irányadó. Nagyon fontos, hogy először a stukkók rendszerét tervezzük meg, csak ezután következhet az elektromos szerelvények pozícióinak kirajzolása. Így elkerülhető, hogy például egy kapcsoló elcsúfítsa a látványt.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!