Az elmúlt hetekben sokunk életét változtatta meg a járványhelyzet, többünk szorult a négy fal közé. A Lakáskultúra által indított #együttaLakáskultúrával sorozat egyik célja az volt, hogy közelebb kerülhessünk egymáshoz, magunkhoz – és hogy a kialakult helyzetből mindannyian a maximumot hozzuk ki. Összegyűjtöttük az általunk megkeresett lakberendezők, belsőépítészek, bloggerek és más szakmabeliek tanácsait, amelyek nemcsak a korlátozások ideje alatt lehetnek hasznunkra.
Varga Judit, DIY-blogger
Aki eddig még nem próbálta, annak most itt a jó alkalom, hogy újragondolja a már meglévő tárgyainak funkcióját, az egyes helyiségek berendezését, hiszen így pénzköltés nélkül bárki könnyen felfrissítheti a lakás összképét és hangulatát. Lehet játszani a textilekkel, a képek, növények, dísztárgyak átrendezésével, és ha van otthon némi megmaradt festék, ezt-azt akár át is festhetünk, legyen szó egy megunt kisbútorról vagy éppen egy falrészről.
Bánhalmi Attila, enteriőrtervező
A korlátozások miatt most senkinek sem könnyű az élete, a kistermelőknek és kisvállalkozásoknak kiváltképpen nem. Ezért javaslom, hogy ha ki kell mozdulnunk a négy fal közül élelmiszerért vagy valami másért, vegyünk egy cserepes növényt vagy egy csokor virágot otthonra! Garantáltan jobb lesz a kedvünk, és egyúttal a virágtermesztőket és a kertészeket is támogatjuk. Illetve igyekszem minél több lakberendezési és kertszépítési inspirációt adni a követőimnek az Instagram és Facebook oldalaimon.
Szabó Róbert, lakberendező
Egy nagyon kedves barátomat szeretném megemlíteni, mint követendő példát. Évek óta élnek ugyanabban a lakásban, és eddig csak tárolóként használták a nappalihoz tartozó erkélyüket. A mostani helyzet – illetve hatéves kislányuk – azonban arra ösztönözte őket, hogy átgondolják a funkcióját: nemcsak szortírozták az itt tárolt felesleges dolgokat, hanem egy kis munkával komfortossá is tették az alig három négyzetméternyi területet, így növelve meg az életterüket. Ma már minden este itt vacsorázik a család! Szép példa szerintem arra, hogy akár otthon, a négy fal között is átléphetjük a saját határainkat egy kis kreativitással.
Takács Anikó, a Merci-Ancsa dekor tervezőpáros tagja
Érdemes saját kezűleg elvégezni a kisebb munkákat, amik nem igényelnek feltétlenül mestert, bár normális körülmények között inkább szakemberre bízzuk, mert úgy egyszerűbb. Mi például megjavítottuk a több éve betört gipszkarton falat a gardróbban, gletteltük, csiszoltuk a képek miatt szétszögelt falakat, és a gyerek csendes pihenői alatt talán még ki is festjük az egész lakást, hacsak közben véget nem ér ez a rémálom – remélem, hogy így lesz!
Krivarics Ditta, lakberendező-blogger
Itt is azt szeretném kiemelni, amit az oldalamon folyamatosan hangsúlyozok: ez az időszak egy kiváló lehetőség a tervezésre, a tanulásra. Aki régóta érdeklődik valami iránt, és most belefér a mindennapjaiba, végre foglalkozhat az önképzéssel vagy egy új hobbival. Nem gondolok nagy dolgokra: a nappali átrendezése, a gyerekszoba kifestése, de akár egy selejtezés is hasznos, örömteli elfoglaltság. Azok se keseredjenek el, akik építkezést, felújítást terveztek, ám a járványhelyzet miatt leálltak a munkák, hiszen ez az időszak számukra ajándék! Végre van idő gondosan kidolgozni a terveket és alaposan utánajárni mindennek, most nem kell kapkodni.
C. Szabó Helga, lakberendező
Az elmúlt hetekben a négy fal közötti terület (na meg a kert) jelentősége iszonyúan felértékelődött. Most különösen fontos, hogy jól érezzük magunkat és kényelmesen éljünk a saját otthonunkban. Nálunk a gyerekszoba esetében volt kérdés, hogy kiállja-e az idő próbáját, de egyelőre jól teljesít! A gyerekszobában elhelyezett apróságok sok örömöt adnak a gyerekeknek. Nálunk a galériára van függesztve egy végtelenül egyszerű hinta, amin naponta 1-1 órát csüngnek mindhárman. A játékok megfelelő tárolása pedig nagy segítség, hogy a szobában könnyebb legyen felszámolni a káoszt.
Hadnagy Tímea, enteriőrtervező
Figyeljük meg, hogy milyen környezetben érezzük igazán jól magunkat. Hamar kiderül majd, hogy a dolgaink nagy részére nincs szükségünk, és rájövünk, hogy tudatosabbak is lehetnénk a fogyasztás terén. Ennek megfelelően alakítsuk ki az életterünket. Bátran fessünk át falakat, bútorokat, vagy rendezzük át a lakást, foglalkozzunk többet a terasszal, kerttel (már amennyiben van). Én személy szerint a szortírozással kezdtem a változtatást. Először a konyhában, aztán sorra mentem végig a helyiségeken. Felemelő érzés volt!
Matisz Aliz, belsőépítész
Ez az időszak tökéletesen alkalmas arra, hogy újra kihelyezzük, átrendezzük a dekorációs tárgyainkat, kiegészítőinket, hogy növényszigeteket alkossunk, vagy épp eltüntessük a felesleges dolgokat, miáltal felszabadítóan tiszta teret nyerhetünk. De az a legfontosabb, hogy kényelmes, az igényeinkre szabott legyen a lakásunk, és örömmel töltsön el a látvány.
Balázs Lilla belsőépítész
Bevallom, mióta két kisgyerekkel élek együtt, kissé eluralkodott a káosz az életterünkben, így most az otthon töltött időben módszeresen elkezdtem leselejtezni a csetreszeket, játékokat, ruhákat stb. Már régóta terveztem a lomtalanítást, és ez kiváló alkalom. Javaslom mindenkinek, hiszen terápiás jellegű – számomra ráadásul kifejezetten élvezetes – tevékenység. Jó érzés megszabadulni a felesleges holmiktól, és rendet teremteni magunk körül; minél letisztultabb a környezetem, én annál jobban érzem magam. Ráadásul másoknak is segítek, hiszen a leselejtezett tárgyak javát eladományozom, azaz nem csak magamnak teszek jót.
Kíváncsi vagy a többi #együttaLakáskultúrával cikkünkre is? Kattints értük ide!
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!