Kert híján sem kell lemondanunk a saját kis vízi élővilágunkról: a dézsatavat akár egy kisebb teraszon is készíthetünk egyszerűen.
Mutatós, különleges és megvalósítani is könnyű: akár egy apró dézsató is remek kiegészítője lehet a teraszunknak. Tamus-Juhász Emese és családja elhivatott akvaristák, akik a következőkben lépésről lépésre elmondják, hogyan készíthetünk egyszerűen mini dézsatavat.
Kell egy dézsa: de milyen?
Először is keressünk valami szép kis dézsát, ami nem engedi át a vizet és helyezzük el a terasz egy olyan pontján, ahol nem éri egész nap a tűző nap. Érdemes fagyálló edényt választanunk, így nem kell télen leeresztenünk.
Jöhetnek a növények!
Találjuk ki, hogy milyen növényeket szeretnénk a dézsatavunkba. Ha minimum 30 centi mély és kb 40 cm átmérőjű dézsánk van, akkor rengeteg lehetőségünk van a választásra. Szép lehet benne egy kisebb növésű tavirózsa, valamilyen magasabb növésű káka vagy sás, a felszínen lebegő kagylótutaj vagy valami kisebb virágzó mocsári növény. Ha ezek mind megvannak, akkor igazi tó benyomását érhetjük el. Érdemes olyan növényeket tenni a dézsatóba, amelyek a mi éghajlatunkon áttelelnek, így nem kell bent teleltetni majd a kis élővilágunkat.
Tipp: tavirózsák közül például a Nympheae Perry’s Baby red kifejezetten kis növésű, 5-6 centis virágokat hoz. A mocsári növények esetében mindig nézzük meg, hogy milyen mélyre ajánlják az ültetését. Lebegő növények közül közkedvelt a kagylótutaj, de nagyon mutatós tud lenni a békalencse is. Emese a dézsatóba a Lysimachia nummulariát, Caltha Pallustrist, Juncus Inflexust és valamilyen írisz félét társítana, de akinek további információ még szükséges lehet ezen az oldalon és ebben a Facebook csoportban megtalálja.
Az ültetés
Ha megvannak a növények, akkor igény szerint ültessük el őket, lehetőleg ültető konténerekbe. A tavirózsát és a sásféléket ültethetjük a dézsánk legaljába, de sok mocsári növény nem szereti, ha a levelét ellepi a víz, így magasabbra kell ültetnünk. Ezért is praktikus az ültető konténer, mert így könnyen megemelhetjük a növényt. Az ültetéshez lehetőleg tavi földet használjunk, mert minden olyan tápanyagot tartalmaz, ami a vizes közeget kedvelő növényeknek szüksége van. Illetve a földet mindig fedjük le legalább 5 cm vastagon kaviccsal, hogy a földből ne szabaduljon ki hirtelen a sok tápanyag, ezáltal zavarossá, algássá téve a tavunk vizét.
Fontos a víz keringetése!
Szerezzünk be valamilyen pici szökőkutat, vízpumpát, amely gondoskodik a vizünk keringtetéséről, így a nyári nagy melegben se fog beposhadni a vizünk. Arra érdemes figyelnünk, hogy nem mindegyik növény szereti, ha a levelét folyamatos vízpermet éri – így, ha szökőkút mellett döntünk, akkor erre mindenképpen figyeljünk! Ma már számos pici napelemes változatból válogathatunk.
Óvatosan töltsük fel a dézsánkat, vigyázva arra, hogy ne kavarodjon fel a talaj. Ha a mérete eléri a kb. 100 litert, akkor kellő odafigyeléssel 1-2 kisebb tavi halat is telepíthetünk bele. Erről kérjük ki szakértők pontos iránymutatását.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!