Csonka Tünde 2006 óta él családjával a New Jersey-i Hobokenben, félórányira Manhattantől. A Győri Nemzeti Színház egykori színésznője arról mesél, hogyan alkalmazkodtak a kialakult helyzethez, és hogyan igazították mindennapjaikat a körülményekhez.
Megváltozott számodra az otthon fogalma az utóbbi hetekben?
Eddig is szerettem az otthonunkat, de most még inkább felértékelődött. Különösen örülök a kis terasznak, ahol a napjaink nagy részét töltjük, szinte „kiköltöztünk”. Szerencsések vagyunk, hogy itthon tudunk maradni, biztonságban, és hálával, tisztelettel gondolok azokra, akik most is eljárnak a munkahelyükre dolgozni. Mi nagyon közel lakunk Manhattanhez, ahol sok a beteg, sőt Hobokenben is megjelent a vírus, így nem megyünk sehova, csak a teraszon levegőzünk.
Mi a kedvenc tevékenységed a négy fal között, hogyan kapcsolódsz ki?
Szívesen rendezgetem a meglévő tárgyainkat – mivel szentimentális gyűjtögető vagyok, 2006-ban 13 bőrönd kottával, premierképeslapokkal, könyvekkel és lemezekkel költöztem ki az USA-ba. Nem tudok megválni semmitől, inkább ide-oda pakolgatom őket. Kipróbáltam már több szelektálási módszert, például eldöntöttem, hogy megválok mindentől, ami nem hasznos, illetve nem tölt el örömmel, de be kellett látnom, hogy én a kis kacatokkal együtt vagyok boldog, így aztán a pakolás mesterévé váltam, maximális kihasználok minden helyet, a legapróbb zugokat is. Imádom a könyveket, és bár tudom, hogy már szinte minden elérhető online, nekem fontos a könyv tapintása, illata, fizikai valósága.
Van-e olyan új dolog, amivel most szívesen töltöd az időd?
Mindig is szerettem főzni, de korábban egyáltalán nem sütöttem. Csak pár hete döbbentem rá, hogy nincs sodrófám… Szerencsére minden amerikai családban van baseballütő, amivel megoldható a tésztanyújtás. Mióta több a szabadidőnk, a kisfiammal közösen készítettünk már többféle kenyeret, palacsintát, fánkot, sőt két gyönyörű húsvéti kalácsot is.
Általában több adagot sütünk, aztán a felét letesszük a szomszédok ajtaja elé. Ott három gyerek van, nekik is nagyon hiányzik már a közös játék. Cserébe kaptunk tőlük egy zsák lisztet, hogy továbbra is legyen miből kísérletezni. A másik pozitív változás, hogy mindannyian elővettük a hangszereiket. A férjem gitározik, a fiam zongorázik és gyönyörűen szaxofonozik, én pedig a gitár- és a zongoratudásomat próbálom fejleszteni. Teljesen kezdő, ám nagyon lelkes gitáros vagyok!
Mi hiányzik a legjobban?
A személyes kontaktus a barátaimmal, és nagyon hiányoznak a tanítványaim is. Évek óta énekórákat adok egy manhattani magániskolában, de most a foglalkozások egy részét online tartom, ami nem ugyanaz, mint a személyes találkozás.
Átrendezned az otthonodat a megváltozott életmód miatt? Ha igen, hogyan?
A lakásban nem volt szükség különösebb átalakításra, hiszen mindenkinek megvan a maga kis kuckója a tanuláshoz, munkához, olvasáshoz. Viszont sok új technikai dolgot ismertünk meg, a távoktatás miatt.
Mi lesz az első dolog, amit megteszel, ha véget ér a kijárási korlátozás?
A barátainkkal elmegyünk egy nagy kirándulásra.
Mi a legjobb dolog szerinted az itthonlétben?
Egyértelműen az, hogy egész nap együtt van a család.
Van olyan online oldal, múzeum, művészeti galéria, stb., ami inspirál, szórakoztat, és amit másoknak is ajánlanál?
Egy nagyon kedves volt kollégám, állandó színházi partnerem, Nagy Balázs létrehozott egy Facebook-csoportot, ez a Nem hagyunk egyedül. Ide rendszeresen felkerülnek színházi előadások, beszélgetések. Szeretem az Acapella nevű alkalmazást, amellyel csak most ismerkedtem meg, de az énektanításhoz máris sokat használom. A gyerekek fel tudják venni magukat otthon, még duetteket is készíthetnek online. Hasznos így visszahallgatni az előadásunkat, és persze roppan szórakoztató.
Kíváncsi vagy a többi #együttaLakáskultúrával cikkünkre is? Kattints értük ide!
Most rajtad a sor: te hol töltődsz fel szívesen az otthonodban? Mutasd meg nekünk és nyerd meg az értékes nyereményeink egyikét! Kattints ide a játékért!
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!